fbpx

Najpopularniejsze blogi w Polsce, czyli badawczy misz-masz

GG Network i Netsprint.pl przeprowadzili badanie, które częściowo odpowiada na pytanie jak to jest z tymi blogami i blogerami. Ilu internautów czyta blogi, ilu je zna i co z tego wynika?

Po pierwsze, ponad połowa internautów w Polsce minimum raz w miesiącu zagląda na jakiś blog. Najlepiej rozpoznawalne w Polsce blogi należą do: Lecha Wałęsy, Martyny Wojciechowskiej oraz Anny Muchy. Bez wątpienia w tym wypadku mamy do czynienia z efektem przeniesienia popularności nazwiska na miejsce w sieci.

Jeśli chodzi o te najczęściej odwiedzane to najlepszym blogiem jest “Make Life Harder”, o którym niestety nie napisze nic, ponieważ nigdy o nim nie słyszałem. Pozwoliłem sobie zrobić małe rozeznanie wśród znajomych i Ci, ku mojemu pocieszeniu potwierdzili również swoją niewiedzę na temat takowego bloga. To zaskakujące, ponieważ z badania wynika, że blog ten czyta aż 10% internautów.

 

Z drugiej strony barykady mamy blog Kominka, który czyta raptem 4% internautów, a zna co piąty. Jak na medialność Tomka Tomczyka to wynik mocno rozczarowujący. Na pocieszenie mogę dodać, że w sieci pojawiła się potężna dawka krytyki badania. Poza zarzutami o to, że na liście pojawiły się blogi, które nie są od dawna aktualizowane Wskazywano na najcięższy kaliber zarzutów, czyli po pierwsze przyjęcie zbyt szerokiego pojęcia bloga, a po drugie niewłaściwy dobór próby badawczej.

 

W odpowiedzi przedstawiciel GG stwierdził, że badaczy nie interesowało, czy blogi są aktualizowane, tylko czy są popularne. Interesujące podejście, jednak merytorycznie nie do obrony. Poza tym, badanie przeprowadzono na 500 osobach, co jest metodologicznie słabym fundamentem do wyciągania daleko-idących wniosków.

 

Ogółem, miał być przekonujący PR, a skończyło się na nieprzekonującej obronie. Kominek może spać spokojnie.

Zostaw odpowiedź