fbpx

Najwięcej pracy dla specjalistów i w handlu

Tytułowe wnioski płyną z raportu portalu Pracuj.pl, który zaanonsował znaczącą poprawę publikacji ofert pracy – aż o 8.5% rok do roku w tym samym kwartale.

W Polsce powoli przybywa pracy, a w szczególności dla? Tutaj będzie małe zaskoczenie.

 

 

II kwartał 2014 roku minął pod znakiem zatrudniania w handlu i sprzedaży oraz bankowości, finansach i ubezpieczeniach. Innymi słowy, w Polsce nadal poszukuje się nisko wykwalifikowanej siły roboczej do bieżącej obsługi sprzedażowej lub domokrąstwa.

 

Pocieszające, że na trzecim miejscu uplasowały się „telekomunikacja i zaawansowane technologie” (spadek o 18% rok do roku) zaś na czwartym, z niewielką stratą, przemysł ciężki. Z drugiej strony mamy obsługę prawną, turystykę, edukację i przemysł chemiczny, które nie zatrudniają praktycznie wcale.

 

W kwestii poszukiwanych osób to ponad 70% ogłoszeń dotyczy osób na stanowisku specjalisty – za takowego uważa się pracownika, który przepracował na stanowisku co najmniej dwa lata. Najwięcej ogłoszeń wypłynęło z przedsiębiorstw dużych (zatrudniających pow 250 osób) i jest to prawdopodobnie najzdrowszy trend na dzisiejszym rynku pracy zdominowanym przez mikro i małe przedsiębiorstwa.

 

Największa branżowa ciekawostka to wzrost zapotrzebowana na specjalistów ds PR – rok do roku aż o 40 procent.

 

 

Zostaw odpowiedź