fbpx
jednolity rynek cyfrowy w europie

Największe europejskie marketplace’y – TOP20

Europejskie marketplace’y może nie dorastają do Amazona, ale mają się całkiem nieźle a ich liczba rośnie. Niektóre nazwy mogą być zaskoczeniem.

Większość z listy marketplace’ów jakie przedstawimy poniżej raczej nie powie niczego firmom, które nie zajmują się na co dzień e-handlem transgranicznym. Zaskakująco wysoko znalazł się na liście Carrefour, który wcale nie tak dawno wystartował ze swoją inicjatywą. W Polsce nie cieszy się ona wielką popularnością ze strony dostawców i rozpoznawalnością ze strony Internautów, ale najwyraźniej we Francji i na południu Europy, gdzie Carrefour jest popularny sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej.

Carrefour obok Fruugo został zakwalifikowany jako masowy sprzedawca każdego dobra – także w tej kategorii znaleźliby się Amazon oraz AliExpress. Niemniej ciekawie zaprezentowało się Deliveroo – już nie dostawca jedzenia po prostu, ale właśnie jedyny marketplace z jedzeniem i napojami.

W zestawieniu najsilniej reprezentowana jest branża odzieżowa – obok Zalando jest to Asos, Farfetch, Spreadshirt, Vestiaire Collective, Lyst, Spartoo oraz Videdressing. Jak widać dominuje tu Wielka Brytania i Francja.

Niestety, ale zestawienie pokazuje generalną słabość europejskim marketplace’ów, które raczej zamykają się na krajowe rynki i nie potrafią korzystać z idei jednolitego rynku cyfrowego – tak mocno promowanego przez Komisję Europejską. Dowodzą tego miejsca, jakie zajmują w top500 największych podmiotów e-commerce w Europie. Poza Zalando, które jest numerem jeden, kolejne trzydzieści miejsc jest nieobsadzonych.  W pierwszej setce zestawienia znalazło się tylko siedem podmiotów z poniższej listy (właśnie do miejsca 7.) – a to woda na młyn dla Amazona, który stopniowo dominuje europejski rynek.

 1. Zalando (Niemcy)
 2. Fruugo (Wielka Brytania)
 3. Asos (Wielka Brytania)
 4. Farfetch (Wielka Brytania)
 5. Carrefour (Francja)
 6. Spreadshirt (Niemcy)
 7. Helloprint
 8. VidaXL
 9. Iamfy (Niemcy)
 10. Vestiaire Collective (Francja)
 11. Deliveroo (Wielka Brytania)
 12. Fnac (Francja)
 13. Lyst (Wielka Brytania)
 14. Spartoo (Francja)
 15. Moble (Niemcy)
 16. Coolshop (Dania)
 17. Momox (Niemcy)
 18. Pixmania (Francja)
 19. Videdressing (Francja)
 20. Promofarma (Hiszpania)

Zostaw odpowiedź