fbpx

Największe polskie portale e-commerce

Jakie to szczęście, że Gemius nie zawiesza swojej misji publicznej na kołku i dzieli się z nami nowymi informacjami.

 

Badanie Gemius/PBI niegdyś dostarczało nam niesamowitej ilości informacji o sytuacji na rynku e-commerce i nie tylko. Niestety po wielu zawirowaniach możemy śledzić tylko podstawowe statystyki wskazujące największe w Polsce strony www oraz wydawców. Wyjątkowo, najwyraźniej z okazji nadchodzących świąt Gemius postanowił uchylić rąbka tajemnicy i wskazał największe strony w polskim handlu internetowym.

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, jeśli na pierwszym miejscu zobaczymy portal Allegro.pl, który zebrał prawie 16 milionów użytkowników co przełożyło się na 61 procentowy zasięg. Zaskakująco dobra jest pozycja Ceneo.pl, które zgarnęło 35 procent zasięgu i ponad 9 milionów użytkowników. Gdy zerkniemy na wyniki podobnego zestawienia Gemiusa z roku 2014 to awans zarówno Allegro jak i Ceneo jest bardzo duży.

Gdy sięgniemy do badań np. z września 2014 roku Allegro dysponowało 12.5 milionami użytkowników i zasięgiem bliskim 58 procent, zaś Ceneo.pl odpowiedni 5.8 mln użytkowników i raptem 27 procentowym zasięgiem.

Aktualnym numerem trzy w zestawieniu za październik 2016 jest Euro.com.pl, zaś goni je Mediaexpert.pl, co jest kolejną nowością. Niewiele ustępują im: Zalando.pl, Empik.com oraz Domodi.pl. Nie ma zaskoczenia w związku z coraz wyższą pozycją Aliexpress.com.

Patrząc na wyniki sprzed dwóch lat, Zalando.pl zaliczyło znaczący wzrost zasięgu – z 10 do 16 procent. Podobnie jak Euro.com.pl – z 8.5 do 17 procent. Jednak najbardziej spektakularny awans zaliczyły Media Expert – z 5 do 16 procent oraz Aliexpress: z 4.5 do 12 procent.

2016_11_08_w_top10ecommerce

Zerknijmy na komentarz Gemiusa dotyczący ruchu mobilnego:

Osoby przeglądające strony internetowe sklepów za pomocą urządzeń mobilnych stosunkowo chętniej niż użytkownicy komputerów osobistych odwiedzają te z ofertą modową. Domodi.pl zajmuje 4. miejsce w rankingu TOP10 odwiedzanych za pomocą smartfonów i tabletów, podczas gdy w zestawieniu na PC uplasował się na 7. pozycji. Zalando.pl ─ 5. miejsce w zestawieniu na małych ekranach, 6. miejsce na PC, Allani.pl ─ 9. miejsce na urządzeniach mobilnych, 10. miejsce na PC. W zestawieniu TOP10 stron internetowych sklepów odwiedzanych przez mobilnych e-konsumentów znalazł się także Smyk.pl sprzedający zabawki i produkty dla dzieci. Adres ten nie pojawia się w rankingu TOP10 serwisów e-commerce odwiedzanych za pośrednictwem komputerów.

Zostaw odpowiedź