fbpx
Photo by Marcin Kempa on Unsplash

Nawet milion ludzi w Polsce może stracić pracę – krajowe firmy jednym frontem przeciwko skutkom epidemii

Jak donosi Rzeczpospolita w skrajnie negatywnym wariancie polski rynek pracy może skurczyć się nawet o milion miejsc pracy.

Dziennik Rzeczpospolita dotarł do szacunków Krajowej Izby Gospodarczej, wg której z pracą raczej na pewno pożegna się między 300 a 500 tysięcy osób – o ile dotknie nas spowolnienie gospodarcze i nawet milion, jeśli dotknie nas recesja.

Niemiecki think tank IFO szacuje straty wygenerowanego PKB w widełkach od siedmiu do nawet dwudziestu procent. W każdym z nich wychodzi się z założenia, że Niemcy czeka recesja. Teraz to tylko kwestia oceny jak głębokie będzie to cofnięcie.  Straty rynku pracy szacuje się na 1,4 miliona etatów.

W Stanach Zjednoczonych jak podają rządowe statystyki pracę straciło już 700.000 osób, co jest liczbą wyższą niż szczyt bezrobocia podczas kryzysu 2008-2009.

W międzyczasie największe polskie firmy i spółki giełdowe powołały do życia Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług, który będzie ratował polskie przedsiębiorstwa przed upadkiem.

Wśród firm, które powołały ZPPHiU znalazły się: Apart, CCC, Kazar, Lancerto, Mediaexpert, Ochnik, LPP SA VRG SA, i inne, które razem zatrudniają około 150 tysięcy osób. Poniżej zamieszczamy postulaty ZPPHiU.

POSTULATY

Ochrona miejsc pracy

 1. Partycypacja rządu w pokryciu kosztów wynagrodzeń pracowników za okres nieświadczenia pracy lub skrócenia czasu pracy z powodu zamknięcia centrów handlowych oraz w okresie wychodzenia z pandemii.
 2. Umożliwienie pracodawcy:

(i) skrócenia wymiaru czasu pracy  wraz z proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia,

(ii) wprowadzenia możliwości przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy (w tym do systemu równoważnego czasu pracy) na mocy decyzji pracodawcy bez konsultacji z pracownikami.

 1. Pokrycie wynagrodzeń chorobowych od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego oraz odłożenie spłat składek ZUS naliczanych za okres stanu zagrożenia epidemicznego o 6 miesięcy.

Zachowanie płynności

 1. Bezterminowe zawieszenie przepisów ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.
 2. Wyłączenie obowiązku opłacenia zobowiązań czynszowych za okres zamknięcia centrów handlowych oraz przez okres co najmniej 6 miesięcy licząc od dnia otwarcia centr handlowych;
 3. Zwolnienie wynajmujących ze zobowiązań podatkowych od opłat czynszowych, za okres zamknięcia centrów handlowych oraz umożliwiających opłacanie podatków od czynszów faktycznie uiszczonych czynszów i opłat.
 4. Wypracowanie rozwiązań zobowiązujących, w tym gwarancji rządowych, banki do udostępnienia długoterminowych kredytów obrotowych, na bazie wyników z lat 2019 i 2018 oraz udzielenia odpowiednich gwarancji bankowych w celu zabezpieczenia rozliczeń z kontrahentami w relacjach międzynarodowych i krajowych, których płynność została zagrożona z powodu obniżonej sprzedaży w okresie pandemii wirusa.
 5. Zwolnienie ze składek na ZUS dla branży handlu detalicznego i usług przez okres zamknięcia centr handlowych
 6. Zwolnienie z podatków CIT, PIT, VAT dla branży handlu detalicznego i usług naliczanych za okres zamknięcia centr handlowych.

Kwestie społeczne

 1. Przedsiębiorca powinien mieć możliwość czasowego zawieszenia całości lub części działalności przedsiębiorstwa, z gwarancją dofinansowania ze środków publicznych.
 2. Możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wszelkiego rodzaju darowizn na rzecz jednostek podejmujących działania w związku ze zwalczaniem korona wirusa.
 3. Zniesienie barier otrzymywania pomocy publicznej.

1 komentarz

 1. Pingback: Media o nas - ZPPHiU 27-03-2020
 2. Artes 31-03-2020

Zostaw odpowiedź