fbpx

New York Times: Google czeka postępowanie antymonopolowe w USA

Nie będzie to pierwszy raz, ale kto wie, może być ostatni i decydujący. Google niedługo może zmierzyć się z poważnymi zarzutami.

Jak donoszą dobrze poinformowani dziennikarze New York Times amerykański Departament Sprawiedliwości „węszy” wokół Google’a i myśli o wznowieniu postępowania antytrustowego, które było już prowadzone w 2013 roku i ostatecznie zamknięte. Jedną z firm, która być może zabiega o to jest TripAdvisor.

Zarzuty pod adresem Google’a są dość standardowe – po pierwsze, faworyzowanie swoich usług w ramach wyszukiwarki i organicznych wyników. Po drugie, niejasny sposób reklamowania swoich usług w ramach usług Ads. Po trzecie, na rynkach, gdzie Google jest monopolistą niedopuszczanie do wyszukiwarki konkurencji, która oferuje podobne usługi. To wystarczyło dla Komisji Europejskiej, aby obciążyć Google grzywną w kwocie 1,5 miliarda euro za naruszenie reguł wolnego rynku reklamy internetowej.

Czy cała sprawa nabierze rozpędu? Obie strony konsekwentnie odmawiają komentarzy dla amerykańskich mediów. Poprzednia sprawa z 2013 roku zakończyła się ugodą między Federalna Komisją Handlu a gigantem z Mountain View. Firma zmodyfikowała swoje praktyki i algorytmy związane z wyświetlaniem reklam, co wtedy zadowoliło przedstawicieli rządu.

Czy teraz Departament Sprawiedliwości okaże się równie ugodowy? Pod rządami Donalda Trumpa, który słynie z temperamentu i sporej dozy niechęci do lewicowo zorientowanej Doliny Krzemowej może być dużo trudniej.

Zostaw odpowiedź