fbpx
włamanie

Nielegalne przejmowanie kont na Allegro. Jak nie paść ofiarą oszustów?

473 użytkowników serwisu Allegro poszkodowanych w wyniku procederu związanego z włamaniami i przejęciem ich kont.

Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, prowadzone w tej sprawie postępowanie zostało zakończone skierowaniem wobec dwóch osób aktów oskarżenia do Sądu Rejonowego Warszawa Praga-Północ w Warszawie.

Zatrzymani i oskarżeni przestępcy, prowadzili swój proceder w okresie od lipca 2009 roku do marca 2010 roku na terenie Gdańska, wykorzystując w tym celu celu 20 numerów IP. Włamań do kont dokonywali poprzez niezabezpieczone sieci Wi-Fi. Do przejmowania kont Allegrowiczów korzystali z pomocy specjalnie spreparowanej wiadomości email z linkiem do fałszywej strony logowania.

włamanie

Strona ta służyła do przechwytywania nazwy użytkownika i hasła do konta. Przesyłana wiadomość wizualnie przypominała wiadomości wysyłane przez serwis allegro.pl. Dysponując hasłem do konta użytkownika sprawcy wprowadzali zmiany dotyczące numeru rachunku bankowego, który jest automatycznie widoczny w wiadomościach dla kupującego. W procederze posłużono się numerami 12 rachunków bankowych, na które kupujący wpłacali pieniądze z aukcji danego użytkownika lub nieprawdziwych aukcji, wystawianych na koncie użytkownika przez sprawców. Przestępcom udało się oszukać pokrzywdzonych na kwotę nie mniejszą, niż 577 tysięcy złotych.

Co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów?

1. Zadbaj o swoją sieć W-Fi

Zdecydowanie odradzam korzystanie z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi, czyli nie wykorzystujących żadnych technik szyfrujących. Nie warto w tym wypadku decydować się na przestarzałe szyfrowanie WEP, którego zabezpieczenia można złamać w kilka minut. Nie polecam również metody WPA. Jedynym, w miarę bezpiecznym rozwiązaniem na chwilę obecną wydaje się WPA2. Ten standard wymusza na nas użycie hasła, składającego się z co najmniej 8 znaków, ale im będzie ono dłuższe, tym lepiej zabezpieczona będzie nasza sieć bezprzewodowa.

2. Nie używaj takiego samego hasła do różnych usług i regularnie je zmieniaj

Chociaż niektórym może być trudno w to uwierzyć, to jednak faktem jest to, że niektórzy użytkownicy z czystego lenistwa stosują takie samo hasła do skrzynki e-mailowej, Allegro, Facebooka i innych popularnych w Polsce serwisów internetowych. Takie działanie to dla nas bardzo duże zagrożenie, zwłaszcza w przypadku przejęcia przez niepowołane osoby dostępu do jednej z tych usług. Dlatego, jeśli postępujmy w ten sposób, koniecznie to zmieńmy. Pamiętajmy również, że dobrą praktyką jest okresowa zmiana hasła, np. raz na kwartał (ale im częściej to robimy, tym lepiej).

3. Sprawdź, na jakiej stronie się logujesz

Nie podawaj swojego loginu i hasła na stronach, do których prowadzą linki z podejrzanie wyglądających e-maili. Pamiętaj, że żadna platforma handlowa, bank lub serwis poczty e-mail nigdy nie proszą swoich użytkowników o podanie loginu i hasła.

Zostaw odpowiedź