fbpx

Niemcy: sprawdzimy czy Amazon nie nadużywa swojej pozycji

Specjalna komórka niemieckiego parlamentu zapowiedziała, że prześwietli działalność Amazona w Polsce.

Nie jest to temat nowy. Amazon miał już podobne kłopoty we Francji, gdzie prowadzono dochodzenie ustalające, czy nie nadużywa swojej pozycji względem sprzedawców korzystających z marketplace. Z kolei Wielka Brytania próbuje wyrwać z kieszeni Jeffa Bezosa dodatkowe pieniądze  z obciążeń podatkowych. Słusznie zarzucając władzom Amazona, że nie chcą one rozliczać wszystkich obrotów uzyskanych dzięki brytyjskiej gospodarce.

Teraz pora na Niemców, którzy są zatrwożeni wielkością Amazona w ich kraju. Obroty niemieckiego oddziału sięgają już 9 miliardów euro i rosną. Jedynym konkurentem pozostaje Grupa Otto, zaś trzecim największym sklepem nad Renem jest Zalando; jego obroty oscylują w granicach 1,5 miliarda euro.

Najbardziej martwi Niemców fakt, ze Amazon jest najwiekszym marketplacem w ich kraju i sklepem internetowym jednocześnie. Przewodniczący niemieckiej komisji Andreas Mundt stwierdził, że jest zaniepokojony rolą gatekeepera Amzona na rynku e-commerce. Innymi słowy, komisja będzie zastanawiać się, czy biorąc pod uwagę zasięg amerykańskiego giganta na ich rynku wciąż można mówić o równym dostępie do e-konsumenta.

Śledztwo Niemców wpisuje się w działania Komisji Europejskiej, która bada, czy Amazon będąc w posiadaniu danych z marketplace nie wykorzystuje ich aby zyskiwać przewagę nad swoimi biznesowymi partnerami i konkurentami z drugiej strony.

 

1 komentarz

  1. cccsdfsf 04-12-2018

Zostaw odpowiedź