fbpx
Niemcy germany deutschland

Niemcy zmusiły Amazona do ustępstw w stosunku do sprzedawców

Coraz ciemniejsze chmury zbierają się nad Amazonem w Europie. Agresywna polityka giganta z Seattle nie pozostaje bez odpowiedzi krajów UE.

Pisaliśmy już że Komisja Europejska wszczęła śledztwo w sprawie działalności Amazona w Europie w związku z nieuprawnionym korzystaniem z danych o działalności sprzedawców. Miało to ułatwiać Amazonowi konkurowanie ze swoimi partnerami biznesowymi i obieranie skutecznych strategii sprzedażowych.

Teraz pora na Niemców, którzy zmusili giganta z Seattle do zmiany treści umowy zawieranej ze sprzedawcami na terenie Republiki. Rzecznik Amazona oświadczył, że firma wprowadziła do umowy zwanej Amazon Services Business Solutions Agreement „kilka drobnych zmian”.

Chodzi tu o prawo do blokowania konta sprzedawcy bez uzasadnienia i uprzedzenia a także prawa do odwołania się. Niemniej ważne było zmuszenie Amazona do występowania w niemieckich sądach w sporach ze swoimi partnerami biznesowymi. Amazon nie będzie mógł także zmuszać swoich klientów do nadmiernej poufności biznesowej, co jak wskazuje dochodzenie Unii Europejskiej działa dość jednostronnie. Całą sprawę od października ubiegłego roku prowadzi Niemieckie Federalne Biuro ds. Karteli.

Niespodziewanym efektem nacisków ze strony Niemców jest zmiana globalnej polityki Amazona. Amerykanie ogłosili, że niemieckie żądania zostaną uwzględnione na całym świecie, włączając to nawet USA! Niewątpliwie jest to olbrzymi sukces niemieckich instytucji i daje nadzieję na poprawę sytuacji małych przedsiębiorców w innych krajach, w tym w Polsce.

Nieoficjalne: Amazon może mieć już 25 procent niemieckiego e-commerce

 

Zostaw odpowiedź