fbpx
Niemcy germany deutschland

Niemiecki rząd: koniec z niszczeniem produktów po zwrotach i posezonowych

Niemiecki rząd chce wprowadzić pierwsze w Unii prawo zabraniające niszczenia sprawnych produktów, które wyszły z mody lub były używane przez krótki okres czasu.

To odpowiedź na rosnącą falę krytyki anty-ekologicznych zachowań przedsiębiorców, którzy produkują ubrania tak niewielkim nakładem, że bardziej opłaca im się je niszczyć niż przecenić. W szczególności dotyczy to rzeczy po zwrotowych, które traktowane są jako używane i utylizowane.

Niemniej podobny los spotyka ubrania, na które skończył się sezon i moda. Tego typu ubrania zajmują znaczącą przestrzeń magazynową i utrudniają obrót nowymi liniami, seriami, które lepiej trafiają w zmienne gusta konsumentów. Wygląda na to, że Niemcy mówią na to marnotrawstwo krótkie „nein”.

Naturalnie nowe regulacje najmocniej miałyby dotknąć niemieckiego e-giganta rynku odzieżowego, czyli Zalando. Największy w Europie po Amazonie sklep internetowy słynie ze sprzedaży ubrań, obuwia i kosmetyków, a także bardzo liberalnej polityki zwrotów, którą co prawda stopniowo i konsekwentnie zaostrza.

Co ciekawe, przedstawiciele Zalando poinformowali, że potencjalna reforma nie będzie miała na nich wpływu, gdyż potentat branży nie niszczy praktycznie w ogóle swoich stanów magazynowych. Pomimo zwrotów na poziomie 50 procent Zalando niszczy tylko 0.05% wszystkich swoich towarów, zaś 97 procent trafia z powrotem na sprzedaż, przede wszystkim przez klub zakupowy Zalando Lounge. Statystyki te dobrze wpisują się w politykę Zalando, które usilnie stara się odpowiadać na rosnące zainteresowanie ekologią ze strony konsumentów.

Zalando chce używać opakowań wielokrotnego użytku

Zostaw odpowiedź