fbpx

Niemiecki sąd: sprzedawcy w Amazonie nie muszą linkować do ODR!

Ledwo zintegrowany europejski handel internetowy zdradza objawy do tendencji odśrodkowych.

Interesujący jest fakt, że jedną z tendencji ujawnił wyrok niemieckiego sądu dotyczący krajowego e-sprzedawcy, który uparcie nie chciał zamieścić w swoim regulaminie sprzedaży linku do europejskiej platformy ODR. Cała sprawa nabrała rozpędu, gdy stowarzyszenie promujące uczciwą konkurencję zdecydowało się owego sprzedawcę pozwać do sądzie w Dreźnie. Rzeczony sąd stwierdził, że strona Amazona nie należy do sprzedawcy, stąd pojedynczy sprzedawca korzystający z usługi Merchant Center Amazona nie ma obowiązku zamieszczania tego typu informacji. Obowiązki takie ma za to właściciel platformy sprzedażowej.

Na marginesie trzeba przypomnieć o wyroku ze stycznia 2017 roku w podobnej sprawie, także na terenie Niemiec, gdzie zapadł dokładnie przeciwny wyrok. Wygląda na to, że nie ma tu jednoznacznej wykładni. W zależności od poglądu sądu w Niemczech, istnieje możliwość obligacji prawnych zarówno na poziomie platformy, z której korzysta podmiot sprzedający, jak i istnieje możliwość zobligowania samego podmiotu, niezależnie od platformy, z której korzysta.

Warto mieć na uwadze tą informację, jeśli sprzedajemy nasze produkty czy przez Amazona, czy przez eBaya także konsumentom zagranicznym.

Zostaw odpowiedź