fbpx

Nierozliczone nadgodziny nasze powszednie

Wrześniowy wysyp badań dotyczących polskiego rynku pracy nie nastraja do końca optymistycznie. Chociaż dochodzą nas coraz częstsze głosy, że rynek pracy pracodawcy stopniowo przekształca się w rynek pracownika, to w dalszym ciągu przekleństwem polskich firm jest niekorzystnie dla pracownika rozliczany czas pracy.

Pomimo to, najpoważniejszym powodem poszukiwania nowego miejsca pracy jest brak perspektyw awansu zawodowego.

 

 

Takie wyniki przynoszą badania zlecone przez Work Service S.A. Wykonał je Milward Brown, stąd o dobór próby oraz jakość kwestionariuszy możemy być spokojni. Jak w szczegółach wyglądają odpowiedzi polskich pracowników? Ogółem dobrze, ponieważ jedynie 36% Polaków dostrzega w swoim miejscu pracy łamanie zasad przez pracodawców.

 

 

Najpoważniejszym problemem jest jak już zostało wspomniane nieprawidłowe rozliczanie dodatkowych godzin pracy. Tylko niewiele ustępuje mu łamanie zasad BHP, co często oznacza narażanie zdrowia pracowników. Szokująca jest pozycja numer cztery: co dziesiąty pracownik twierdzi, że problemem jest „dyskrecja w miejscu pracy oraz mobbing, czyli systematyczne i długotrwale nękanie, zastraszanie)”. Trzeba przyznać, że bądź co bądź w cywilizowanym kraju terroryzowanie co dziesiątego zatrudnionego pracownika to wynik żenujący i wybitnie niepokojący.

 

To prowadzi nas do powodów, dla których Polacy poszukują innego miejsca pracy. 27% z nich czyni tak z powodu złej atmosfery pracy. Co ciekawe, z pięciu najważniejszych powodów, aż trzy dotyczą ambicji zawodowych Polaków:

  • brak perspektywy awansu,
  • chęć samorealizacji
  • rutyna/nuda.

W między czasie wpada kolejny argument natury finansowej – ten zawsze pojawia się w badaniach i jest wyrazem zdrowego dążenia do poprawy jakości życia.

 

Niestety, tutaj badanie się urywa i nie weryfikuje, na ile owe niespełnione ambicje są faktycznie realizowane. Niewątpliwie brak ciągłych badań rejestrujących historie polskich pracowników, wraz ze wzlotami i upadkami to największa wada prostych badań przekrojowych – takich jak zaprezentowane powyżej.

 


Zostaw odpowiedź