fbpx

Nokia czyli z nieba do piekła i najwyższa pora na powrót!

Fińska Nokia powoli rozpoczyna drogę do wyjścia na prostą – jej akcje bardzo szybko zyskują na wartości. W ciągu kilku miesięcy podrożały 2,5-krotnie z ceny poniżej 2 dolarów do ponad 4 USD.

Tak optymistyczny wzrost jest efektem znakomitej sprzedaży serii Lumia, która tylko w ostatnim kwartale 2012 roku rozeszła się na świecie w ilości 4,4 miliona sztuk. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że Nokia zapłaciła w końcu frycowe za rezygnację z Symbiana i przejście na system Windows.

 

Widać to także po zmianie tonu prasy specjalistycznej, która do niedawna zwykła wyżywać się na produktach Nokii – krytykowano zarówno przestarzały system Symbian, jak i decyzje o jego porzuceniu. Gdyby zarządzający Nokią czytali gazety fiński producent dawno zbankrutowałby z powodu braku odważnych decyzji biznesowych.

 

Co ciekawe, Nokii udało się także skutecznie obciąć koszty operacyjne – nawet jeśli odbyło się to kosztem siedziby w Espoo. Zarówno w przypadku sprzedaży telefonów Lumia jak i poniesionych kosztów Nokia wypadła lepiej niż nawet najbardziej optymistyczne przewidywania analityków.

Zostaw odpowiedź