fbpx

Nową linią urządzeń Echo Amazon kłania się audiofilom. Czyżby?

Jak niedawno donosił uznany audiofilski magazyn What Hi-Fi Amazon miał zaprezentować wysokiej klasy audiofilski sprzęt multiroom.

Informacje te miały w zamyśle zatrząść w posadach wiele uznanych firm z branży hi-fi, a także nuworyszy, którzy na bezprzewodowym audio dorobiły się miliardów np. Sonos, czy Denon Heos. Gdy ujawniono szczegóły okazało się, że nowe produkty to po prostu cenowe zamienniki dotychczasowego sprzętu z supermarketów. Ceny na poziomie 50 i 130 dolarów (lub za pewne euro) za głośnik aktywny i subwoofer to poziom znany z przeciętnych polskich supermarketów RTV.

Line-up produktowy Amazona zamykają dwa produkty, które skierowane są do ludzi posiadających wolnostojące audio – Echo Link oraz Echo Link Amp. Echo Link to streamer i kontroler z wyjściami liniowymi, zaś Echo Link Amp posiada dodatkowo wyjścia stereo na głośniki. Ceny to 199 i 299 dolarów (lub zapewne euro).

Innymi słowy uznanie producenci odsapnęli – nic im nie grozi, bo mamy tu do czynienia ze sprzętem z bardzo podstawowej półki. Nie zmienia to faktu, że Amazon wnosi na rynek audio zupełnie nową jakość – sterowanie głosowe, które już dzisiaj można spinać z elektroniką uznanych producentów hi-fi (np. ze stajni grupy Sound United).

Jest to możliwe za pomocą urządzenia Echo Input. Za skromne 35 dolarów (lub zapewne euro) będziemy mogli sterować swoimi domowymi urządzeniami audio-video za pomocą głosu. Czy chodzi tu tylko o sterowanie? Nie, bo Alexa to system inteligentny, uczący się i „rozumiejący” a przynajmniej znający fundamenty kultury muzycznej.

Jak donosi mój kolega, Waldemar Nowak z portalu InfoAudio Alexa jest bardzo czuła na audiofilskie gusta. Poproszona o zagranie jednego z utworów The Beatles poinformowała, że będzie to wersja remasterowana w roku 2009. Sporo smaczków jak na głośnik dla prostego ludu. Ponadto, powinniśmy spodziewać się polskojęzycznej wersji. Nie wierzycie? Zróbcie prosty eksperyment, jaki polecił mi wspomniany wcześniej dziennikarz – poproście Alexę, aby przetłumaczyła coś na język polski.

Zostaw odpowiedź