fbpx

Nowe prawo antymonopolowe nadchodzi

Jak donosi UOKiK na zamknięcie ubiegłego tygodnia Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. W interpretacji Urzędu zmiany będą miały charakter mocno proprzedsiębiorczy, ale i prokonsumencki.

Jakim cudem zyskają zarówno przedsiębiorcy jak i konsumenci?

 

Wszystko za sprawą UOKiK, które w większym niż dotychczas stopniu chce wziąć na swoje barki zadania dotyczące regulacji rynku, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Na przykład, Urząd chciałby w większym stopniu chronić indywidualne osoby poprzez ostrzeganie o praktykach naruszających zbiorowe interesy konsumentów, które mogą narazić ich na poważne straty finansowe.

 

Główne zmiany dotyczą korzystniejszego traktowania przedsiębiorców. Po pierwsze, Urząd badając sprawy fuzji i przejęć będzie zobowiązany do odpowiedzi w maksymalnym czasie 4 miesięcy. Poza tym, jeśli sprawa będzie zmierzała w kierunku odmowy, będzie zobowiązany do udzielenia informacji w jaki sposób zmodyfikować fuzję lub przejęcie, aby mogło zostać uznane za legalne.

 

Na korzyść zmieni się także prawo do leniency, czyli przyznania się do nielegalnego porozumienia. Tego typu czyn w przypadku pierwszej firmy skutkuje anulowaniem wszelkich kar. Teraz także kolejne strony zmowy będą mogły w znaczący sposób obniżyć kary – nawet o 30%, jeśli zdecydują się pójść na pełną współpracę z UOKiK.

Zostaw odpowiedź