fbpx
allegro-logo

Nowy inwestor Allegro.pl bez wielkich planów

Wielka trójca nowych właścicieli Allegro.pl nie zapowiada wielkich planów względem portalu. Co więcej, informuje, kiedy odsprzeda Allegro.pl dalej.

Wygląda na to, że Allegro.pl dopadła smutna rzeczywistość. Wygrał nie ten, który dawał najwięcej, ale ten który płacił najwięcej. Naspers wybrał gotówkę i najwyraźniej nie przejmuje się wybitnie tym, jak skończy jego najważniejsza w Europie Środkowo-Wschodniej inwestycja. Już dziś właściciele w postaci funduszy Cinven, Permira i MidEuropa Partners zapowiadają, że okres inwestycyjny dla Allegro wstępnie skończy się w roku 2021. Co oznacza, że zechcą wtedy po raz kolejny największy polski portal e-commerce sprzedać. Gdzie tu sens w całej sprawie?

Otóż zarządzający powyższymi funduszami opierają się na prognozie wzrostu rynku internetowego w Polsce. Jeśli przyjmiemy, że w ciągu pięciu lat urośnie on o 20% rocznie to w 2021 roku jego wartość może przekroczyć 70, a nawet 80 miliardów złotych. Dlatego też zapowiedzieli oni, że walczą co najwyżej o to, aby Allegro.pl utrzymało swoje 40 procent udziałów w rynku. Tym sposobem nowi właściciele portalu planują z aktualnych 14 miliardów złotych obrotu zrobić owych miliardów 30 albo i więcej. A to pozwoli w ich mniemaniu na podwojenie wartości portalu w 2021 roku i sprzedaż z sytym zyskiem. Stąd też w wywiadzie dla Pulsu Biznesu nie ma mowy o wielkich inwestycjach czy zmianach, a raczej o rozszerzeniu sprzedawanego asortymentu, nawet na wycieczki.

Wszystko układa się w sensowną całość, gdy sięgniemy do historii trzech funduszy. Mid Europa Partners do tej pory inwestował głównie w operatorów komórkowych. Permira z kolei specjalizuje się aż w pięciu różnych dziedzinach: konsumpcji, finansach, ochronie zdrowia, przemyśle i nowoczesnych technologiach. Permira inwestowała między innymi w kanały telewizyjne, a nawet luksusowe marki takie jak Hugo Boss. Wśród ostatnich inwestycji internetowych warto wspomnieć TeamViewera. Cinven, podobnie jak Permira inwestuje w bardzo podobnym zakresie. Wśród ostatnich inwestycji internetowych Permiry warto wspomnieć Host Europe Group.

Zostaw odpowiedź