fbpx

O jakich prezentach marzą młodzi Polacy?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Jak co roku, zapewne część prezentów świątecznych okaże się… zupełnie nietrafiona.

To doskonała okazja, aby przyjrzeć się co młodzi ludzie chcieliby znaleźć pod choinką. Zbadaliśmy ich wartości, potrzeby, a także ogólny stosunek do prezentów świątecznych. Raport przeprowadził portal inCLICK.pl, na grupie 639 osób, będących Użytkownikami portalu (studenci i uczniowie w wieku 16-26 lat).

Okazuje się, że dla młodych ludzi zupełnie nie liczy się cena, czy też marka prezentu. Nie jest również istotne czy jest on „na czasie” – zasadniczo najwięcej (prawie połowa badanych) osób ceni sobie trafność i użyteczność upominków świątecznych. Zaraz po tym najbardziej istotnym jest czas i wysiłek przeznaczony na poszukiwanie prezentu. Warto zatem skupić się na przydatności niespodzianki, a nie jego marce czy też popularności w telewizji.

pomysl-prezent-1

Z badań wynika również, że młodzi doskonale zdają sobie sprawę, że rodzinny budżet w czasie Świąt Bożego Narodzenia jest mocno obciążony. Dlatego też nie oczekują ekstrawaganckich prezentów – połowa badanych twierdzi, że w pełni zadowoli ich upominek o wartości od 50 do 100 zł. Co ciekawe prawie co trzeci badany ucieszy się z prezentu o wartości do 50 zł. Potwierdza to tezę, że ankietowani nie stawiają ceny prezentu na pierwszym miejscu – zatem czy prezenty są dla nich najważniejsze? Zdecydowanie nie!
Dla prawie połowy spośród badanych młodych ludzi nie ma znaczenia od kogo dostaną podarunek, liczy się sam gest. 28% respondentów informuje, że największą wagę przywiązują do prezentów od partnera, z kolei prawie co piąta osoba do prezentu od rodziców.

prezent-2

Z badania wynika, że młodzi Polacy myślą w sposób bardzo dojrzały – aż 35% spośród badanych osób chciałoby otrzymać prezent o wartości merytorycznej (np. książki). Nieco mniejszą popularnością (30%) cieszą się upominki „tylko dla mnie”. Ex aequo zajmują pozycje prezenty, mające wartość sentymentalną (np. album ze zdjęciami) lub towarzyską (np. gry planszowe)

Z opinii badanych wynika, że wybór prezentu dla nich nie jest wcale taki trudny – wystarczy „wziąć pod lupę” ich zainteresowania (42%) lub ich codzienne zachowanie (30%) i w ten sposób dokonać wyboru.
Z badania wynika także, że 16% młodzieży jest niezdecydowana i po prostu nie wiedzą, co chcieliby dostać. Czyżby powodem był zbyt duży wybór?

prezent-4

W badaniu przeprowadzonym na portalu inCLICK.pl zapytaliśmy także co konkretnie chcieliby otrzymać młodzi ludzie, gdyby mieli możliwość wyboru. I tak oto młody Polak najchętniej znalazłby pod choinką… odzież (15%). Kolejne miejsca w zestawieniu wyników zajmują elektronika i książki (obie kategorie wskazane zostały przez 14% respondentów).

Przyglądając się bliżej kategorii elektronika,

 

uczniowie i studenci najchętniej znaleźliby pod choinką komputer lub tablet (27%) oraz sprzęt fotograficzny (21%), który mógłby rozwijać ich pasje. Kolejne pozycje zajęły smartphone’y (13%) oraz konsole do gier (10%).

W pytaniu dotyczącym produktów z kategorii „ksiażki” 30% ankietowanych wskazuje, że najbardziej chcieliby otrzymać literaturę piękną, popularną i faktu. Pozycję drugą zajmują książki naukowe i popularnonaukowe. Zaintrygować może fakt, że młodzież nie jest raczej zainteresowana rozwijaniem wiedzy geograficznej – mapy, przewodniki czy też książki podróżnicze, wskazało zaledwie 5% osób).
Audiobooki, zdobywające coraz większą popularność w Polsce, mimo swoich zalet jeszcze nie do końca dotarły do świadomości najmłodszych Polaków, również w ich przypadku wskazało je zaledwie 5% badanych.
Wybierając świąteczny upominek dla młodych, warto postawić na zakupy internetowe, pomimo tego, że zostało niewiele czasu zamówienia mogą być zrealizowane błyskawicznie, a szeroki wybór książek czy elektroniki oraz uzasadniona w wielu przypadkach oszczędność czasu i pieniędzy w stosunku do zakupów stacjonarnych, przekonują do zakupów internetowych kolejnych niezdecydowanych.

 

*badanie przeprowadzone przez InClick.pl na podstawie 639 odpowiedzi w okresie 09.12.2013-16.12.2013

1 komentarz

  1. Marek 20-12-2013

Zostaw odpowiedź