fbpx
amazon-christmas

OECD: GAFA musi zacząć płacić lokalne podatki

Temat podatków gigantów cyfrowej gospodarki przechodzi do kolejnej instytucji i zdaje się nie mieć końca.

Komisja Europejska najwyraźniej złożyła już broń w walce o opodatkowanie największych firm na rynku cyfrowym. Dowodem na to jest francuskie rozwiązanie, w ramach którego GAFA już płaci nowe podatki, a Francuzi zadowoleni z siebie ani myślą ustąpić Amerykanom grożącym sankcjami i cłami na francuskie produkty.

Cała sprawa powędrowała do OECD, czyli Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, tak aby objąć obszar większy niż Unia Europejska. Ale czy wiele większy? W skład OECD wchodzi 36 najlepiej rozwiniętych gospodarczo państw, ale decyzje jakie organizacja podejmuje często obejmują dużo większy obszar, ze względu na siłę oddziaływania członków.

Jak na razie nie podano dokładnych rozwiązań, ale te które przedstawiono w gronie zainteresowanych państw wielu ekspertów od razu skrytykowało twierdząc, że ich ogólność ułatwia w dalszym ciągu omijanie systemów podatkowych w krajach, gdzie firma świadcząca cyfrowe usługi nie ma siedziby lub ma siedzibę w formie spółki córki i zaniża zyski bazując na opłatach licencyjnych np. za wykorzystanie nazwy lub logotypu firmy matki.

Podejrzliwość wzbudza także fakt, że zarówno Apple jak i Amazon poparły bezwarunkowo propozycje OECD zanim te zostały szczegółowo ujawnione. Póki co nie przyjęto żadnych wiążących dokumentów, a cała sprawa ma charakter otwarty. Czy uda się ją załatwić zależy także od Francji, która jak zostało powiedziane już podjęła własne kroki i może nie być zainteresowana zmianą modelu, z którego korzysta.

Francja: od 1 stycznia Google, Apple, Amazon i Facebook zapłacą wyższe podatki

Zostaw odpowiedź