fbpx

OECD: jakość polskich zarobków to prawie Meksyk

Jak donosi najnowszy raport (przetłumaczony przez Obserwator Finansowy (obserwatorfinansowy.pl) przeciętna osoba zatrudniona w kraju należącym do OECD przepracowuje od 32 do 40 godzin tygodniowo. Innymi słowy, większość swojego dorosłego życia spędza w pracy. Stąd OECD postanowiło zbadać jakość pracy i zarobków w krajach członkowskich.

W kwestii jakości środowiska pracy, niepewności rynku pracy oraz jakości zarobków Polska ma wiele do nadrobienia. Utyskiwania polskich pracowników na pracodawców są w pełni uzasadnione.

Zacznijmy od tematu najbardziej kontrowersyjnego, czyli od zarobków. Poniższy wykres pokazuje stawki godzinowe brutto (czyli po opodatkowaniu) i wyrównaniu przez pryzmat parytetu siły nabywczej. Wynika z nich, że Polskę wyprzedzają: Węgry, Słowacja, Czechy. W tyle pozostawiliśmy jedynie Estonię, Chile, Turcję i Meksyk. Polska wypadła tak blado z powodu bardzo dużej nierówności zarobków.

Jakość-zarobków-w-krajach-OECD-550-1-550x432
Słabo wypadamy także w kwestii niepewności rynku pracy. Najbardziej niepewnie jest w Grecji i Hiszpanii. Potem brylują Włochy i Portugalia oraz Słowacja i Turcja. W Polsce jest równie niepewnie co w Chile, na Węgrzech i Estonii.

Niepewność-rynku-pracy-w-krajach-OECD-550-550x432

Najważniejsza część badania dla osób zatrudnionych, czyli jakość środowiska pracy w krajach OECD badało przede wszystkim występowanie stresu w pracy. Tutaj niedoścignionym negatywnym wzorcem jest Turcja. Niewiele ustępuje jej Grecja. Wysoko są także Niemcy, Włochy, Korea Południowa oraz… Polska, która „pokonała” Hiszpanię, Węgry a nawet Japonię!

Jakość-środowiska-pracy-w-krajach-OECD-550-550x432

Podsumujmy wnioski z badania. Polska to kraj nieprzyjazny pracownikom, zarówno z powodu zarobków, które przekładają się na niskie możliwości nabywcze, jak i wysokiego poziomu stresu w miejscu pracy, które w dodatku możemy bardzo szybko zamienić na inne nie z własnej inicjatywy.

Zostaw odpowiedź