fbpx

Opłaty interchange: regulować czy nie regulować?

Jak bumerang powraca w mediach dyskusja na temat nieszczęsnych, bo niezmiernie wysokich opłat za transakcje kartami płatniczymi, które obciążają konta przedsiębiorstw handlowych.

Do tematu powrócił Dziennik Internautów, który zwrócił uwagę na kolejne podejście do tematu – tym razem nie będzie negocjacji. PSL domaga się ustawowego uregulowania prowizji na rzecz firm Visa i MasterCard. Co więcej, złożono już odpowiednią ustawę.

Temat prowizji jest od dawna boleśnie odczuwany zarówno przez przedsiębiorców jak i samych klientów, którzy szczególnie w gastronomii wciąż nadziewają się na informacje o płatności kartą powyżej 10zł. Co mniej rozumni dziennikarze często atakują przedsiębiorców, inni z kolei wskazywali, że wyjściem z impasu może być decyzja o wejściu w płatności bezgotówkowe przez Jeronimo Martens – właściciela Biedronki. Optymiści liczyli, że tak potężna firma wywalczy sobie lepsze warunki, co może w końcu zapoczątkować zmiany w naszym zabetonowanym rynku płatności bezgotówkowych.

W końcu za sprawę wziął się sam NBP – zaprosił do stołu obie firmy i zaproponował nieco bardziej ludzkie warunki, które ułatwiłyby wszystkim życie. Niestety starania NBP zrujnował MasterCard. Czy jest się o co bić? Zerknijcie na wykres ile kosztuje transakcja kartą VISA w innych krajach.

Zostaw odpowiedź