fbpx

Jakie oprogramowanie sklepu internetowego wybrać?

Według raportu „E-handel Polska 2012” podział oprogramowania sklepu internetowego w polskim e-commerce przedstawia się następująco: 29,1% konsumentów wybiera firmę dostarczającą oprogramowanie w modelu SaaS, 28,1% preferuje platformy Open Source, a 14,5% przedsiębiorców platformy dedykowane, stworzone przez zewnętrzną firmę. Od tego co wybierzemy po części zależy przyszłość naszego e-biznesu.

Postaramy się pokrótce przybliżyć platformy, które mogą być najlepsze dla Twojego e-biznesu, a dzięki temu ulepszą Twój sklep internetowy. Oprogramowanie musi być dostosowane do możliwości finansowych, planów rozwojowych i bieżących potrzeb danego segmentu rynku.


 

Platformy model SaaS

Jeśli szukasz taniego i szybkiego sposobu na zbudowanie sklepu internetowego, to najprostszym sposobem może być oprogramowanie w modelu SaaS (Software as a Service). Model ten przerzuca obowiązki bieżącego zarządzania platformą na dostawcę. Również wsparcie techniczne i niezbędne aktualizacje dostarcza operator systemu. W modelu SaaS klient kupuje produkt o określonej funkcjonalności bez konieczności zgłębiania się w zagadnienia związane z zapleczem informatycznym i technicznym. Jest to wygodny, bo szybki i stosunkowo tani sposób na uruchomienie sklepu internetowego dla drobnych przedsiębiorców.

Najpopularniejsze oprogramowanie sklepu internetowego w modelu SaaS to m.in.:

  • Home.pl
  • iStore.pl
  • IAI-Shop

 

Oprogramowanie Open Source

Oprogramowanie Open Source do niedawna budziło wiele kontrowersji dzieląc komentatorów na zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników otwartych platform e-commerce. Dziś wiemy, że sklep internetowy funkcjonujący na oprogramowaniu Open Source to jedno z najciekawszych rozwiązań w stosunku koszty wdrożenia / możliwości. Z jednej strony niemal nieograniczone możliwości budowy i rozwijania sklepu pod precyzyjne potrzeby klienta, z drugiej strony otwarte oprogramowanie rozwijane przez wielotysięczne społeczności na całym świecie. Aktualnie wielu dostawców rozwiązań e-commerce z przekonaniem proponuje swoim klientom wdrożenie sklepu internetowego na oprogramowaniu typu Open Source. Dodajmy, że w przypadku niektórych platform istnieją wersje licencjonowane, znacząco rozszerzające możliwości darmowego kodu.

Najpopularniejszym oprogramowanie sklepu internetowego typu Open Source to:

  • PrestaShop
  • Magento

 

Oprogramowanie dedykowane

Platformy stworzone bezpośrednio pod wymagania danego e-sklepu to rzadkość w sektorze MSP. Niestety, sklep internetowy z platformą dedykowaną to wydatek nawet kilkuset tysięcy złotych. Własna platforma to również potrzeba utrzymania działu IT i szerokie możliwości integracji systemów (wewnętrzne – kanały dystrybucji i piony firmy, zewnętrzne – dostawcy i operatorzy logistyczni}. Decydując się na taką platformę, poza wewnętrzną listą wymagań co do kluczowych funkcji systemu, warto zatrudnić zewnętrznego konsultanta, który wskaże szereg wytycznych istotnych dla szerokiego wdrożenia e-commerce. Często mianem platformy dedykowanej określane są rozwiązania IBM Commerce.

 


 
Warto zapoznać się także ze spojrzeniem Dawida Sadulskiego na temat wyboru oprogramowania sklepu internetowego


4 komentarze

  1. AptusShop 05-08-2014
  2. Markus 14-08-2014
  3. lew 30-12-2014
  4. janka 23-06-2015

Zostaw odpowiedź