Według raportu „E-handel Polska 2012” podział oprogramowania sklepu internetowego w polskim e-commerce przedstawia się następująco: 29,1% konsumentów wybiera firmę dostarczającą oprogramowanie w modelu SaaS, 28,1% preferuje platformy Open Source, a 14,5% przedsiębiorców platformy dedykowane, stworzone przez zewnętrzną firmę. Od tego co wybierzemy po części zależy przyszłość naszego e-biznesu.
Postaramy się pokrótce przybliżyć platformy, które mogą być najlepsze dla Twojego e-biznesu, a dzięki temu ulepszą Twój sklep internetowy. Oprogramowanie musi być dostosowane do możliwości finansowych, planów rozwojowych i bieżących potrzeb danego segmentu rynku.
Platformy model SaaS
Jeśli szukasz taniego i szybkiego sposobu na zbudowanie sklepu internetowego, to najprostszym sposobem może być oprogramowanie w modelu SaaS (Software as a Service). Model ten przerzuca obowiązki bieżącego zarządzania platformą na dostawcę. Również wsparcie techniczne i niezbędne aktualizacje dostarcza operator systemu. W modelu SaaS klient kupuje produkt o określonej funkcjonalności bez konieczności zgłębiania się w zagadnienia związane z zapleczem informatycznym i technicznym. Jest to wygodny, bo szybki i stosunkowo tani sposób na uruchomienie sklepu internetowego dla drobnych przedsiębiorców.
Najpopularniejsze oprogramowanie sklepu internetowego w modelu SaaS to m.in.:
- Home.pl
- iStore.pl
- IAI-Shop
Oprogramowanie Open Source
Oprogramowanie Open Source do niedawna budziło wiele kontrowersji dzieląc komentatorów na zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników otwartych platform e-commerce. Dziś wiemy, że sklep internetowy funkcjonujący na oprogramowaniu Open Source to jedno z najciekawszych rozwiązań w stosunku koszty wdrożenia / możliwości. Z jednej strony niemal nieograniczone możliwości budowy i rozwijania sklepu pod precyzyjne potrzeby klienta, z drugiej strony otwarte oprogramowanie rozwijane przez wielotysięczne społeczności na całym świecie. Aktualnie wielu dostawców rozwiązań e-commerce z przekonaniem proponuje swoim klientom wdrożenie sklepu internetowego na oprogramowaniu typu Open Source. Dodajmy, że w przypadku niektórych platform istnieją wersje licencjonowane, znacząco rozszerzające możliwości darmowego kodu.
Najpopularniejszym oprogramowanie sklepu internetowego typu Open Source to:
- PrestaShop
- Magento
Oprogramowanie dedykowane
Platformy stworzone bezpośrednio pod wymagania danego e-sklepu to rzadkość w sektorze MSP. Niestety, sklep internetowy z platformą dedykowaną to wydatek nawet kilkuset tysięcy złotych. Własna platforma to również potrzeba utrzymania działu IT i szerokie możliwości integracji systemów (wewnętrzne – kanały dystrybucji i piony firmy, zewnętrzne – dostawcy i operatorzy logistyczni}. Decydując się na taką platformę, poza wewnętrzną listą wymagań co do kluczowych funkcji systemu, warto zatrudnić zewnętrznego konsultanta, który wskaże szereg wytycznych istotnych dla szerokiego wdrożenia e-commerce. Często mianem platformy dedykowanej określane są rozwiązania IBM Commerce.
Warto zapoznać się także ze spojrzeniem Dawida Sadulskiego na temat wyboru oprogramowania sklepu internetowego
Warto skusić się na oprogramowanie dedykowane. Funkcjonalności można dopasować do konkretnych potrzeb i wymagań danego przedsiębiorcy. W miarę jak zaobserwujemy rozwój naszego sklepu czy kierunek, w którym chcemy podążać, możemy podjąć decyzję, co dalej.
Obecnie także platformy SaaS zaczynają coraz częściej dopasowywać produkt do indywidualnych potrzeb konsumentów. W ten sposób rozwój funkcjonalny sklepu internetowego podąża za wymaganiami sprzedawców.
Oprogramowanie dedykowane jest jednak dość drogie i trzeba ponadto utrzymać całą infrastrukturę. Wydaje mi się, że wygodniej i taniej jest skorzystać z gotowych rozwiązań, które można dopasować do własnych potrzeb np. Shoper.
Ja się zdecydowałam właśnie na ze względu na dużą automatyzację, która oszczędza mi czas i prostą obsługę, mimo wielu dostępnych funkcji.