fbpx

Oszuści po raz kolejny podszywają się pod Allegro

Użytkownicy Allegro są od jakiegoś czasu narażeni na ataki internetowych oszustów. Na ich skrzynki e-mailowe trafiają zainfekowane wiadomości. W jaki sposób bronić się przed tym zagrożeniem?

O sprawie poinformował polski oddział firmy Kaspersky Lab. W zainfekowanych e-mailach załączono dokument programu Microsoft Word, którego uruchomienie powoduje automatyczne pobranie trojana instalującego w systemie kolejne szkodliwe programy.

Wiadomości, zatytułowane są dość nipokojąco brzmiącym komunikatem „Blokada Twojego konta Allegro”. Chociaż w polu “Od” adresaci mogą odczytać znany im z oficjalnej korespodencji z serwisem  adresu “powiadomienia@allegro.pl”, to w rzeczywistości wiadomości wysyłane są z innych adresów, które nie znajdują się w domenie @allegro.pl).
Treść wiadomości przedstawia się następująco:
“Twoje konto allegro zostanie wkrótce zablokowane z powodu umieszczania w opisie Twojej aukcji “[Name]” tresci niezgodnych z regulaminem Allegro.
Szczególy na temat bledów w aukcji oraz blokady Twojego konta znajdziesz w dokumencie tekstowym Allegro-05-2014-52556.doc
Przeslanym w zalaczniku wiadomosci.
Z Powazaniem Mariusz Lichowicz
Dzial Intendentury i Monitoringu Allegro”
Jak już wspomniałem, do wiadomości załączony jest dokument programu Microsoft Word, uruchomienie którego powoduje automatyczną aktywację trojana, który z kolei instaluje w atakowanym systemie dalsze szkodliwe programy.
Kaspersky Lab Polska przestrzega, że cyberprzestępcy mogą kontynuować atak i przygotować kolejną partię wiadomości e-mail z innym załącznikiem, a nawet z wykorzystaniem wizerunku innej firmy.
Kaspersky Lab Polska podkreśla, że serwis Allegro.pl nie ma nic wspólnego z wysyłaniem wiadomości e-mail docierających do użytkowników w ramach omawianego ataku. Cyberprzestępcy wykorzystali wizerunek firmy, aby zwiększyć zasięg swoich szkodliwych działań.

Zostaw odpowiedź