fbpx

Paczkomaty rozważają używanie dronów

W dniu wczorajszym otrzymaliśmy interesującą informacje, jakoby InPost, właściciel Paczkomatów był zainteresowany wykorzystywaniem robotów i dronów w ramach swojej oferty logistycznej.

Chociaż okazało się, że chodzi o udział w krakowskiej paradzie robotów to wizja brzmi interesująco.

 

 

Wszystkich zainteresowanych uspokajamy, że drugi logistyczny Amazon w Polsce jak na razie nam nie grozi, ale dobrze świadczy o InPoście fakt przyglądania się rynkowi dronów i robotów. Skądinąd wiadomo, że takowy w Polsce istnieje, szczególnie lotniczy, chociaż jak na razie na potrzeby zachodnich armii.

 

Jak widzą to ludzie z InPostu? Trudno powiedzieć, bo chociaż na potrzeby PR-owe przygotowano opis teoretycznego użycia dronów na potrzeby Paczkomatów to raczej byłby on w praktyce zbyt niewydajny, skomplikowany w zaprogramowaniu i narażony na problemy środowiskowe:

 

„Wyobraźmy sobie, że w pobliżu Paczkomatu® InPost ląduje dron-kopter z przesyłką. Przy Paczkomacie® czeka na niego mobilny robot lądowy, który przejmuje paczkę, skanuje QR kod i umieszcza przesyłkę we właściwej skrytce terminala. Odbiorcy pozostaje już tylko wygodny odbiór paczki w dogodnym terminie.”

 

Tak czy inaczej, tego typu wizja została zrealizowana w formie pokazu podczas Parady Robotów 17 czerwca w Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz 18 czerwca na Rynku Głównym. Część lotniczą pokazu zrealizowali członkowie Koła Naukowego High Flyers przy Politechnice Śląskiej.

Za umieszczenie przesyłki w Paczkomacie® odpowiedzialni byli z kolei konstruktorzy łazika marsjańskiego Hyperion 2 z Politechniki Białostockiej – zwycięzcy międzynarodowych zawodów w USA.

 

Co o całej sprawie sądzi InPost?

– Dzisiejszy pokaz to tylko forma eksperymentu w warunkach polowych, acz kontrolowanych. Zleciliśmy już jednak naszemu działowi R&D w pełni profesjonalne prace analityczne, mające na celu zbadanie potencjału zastosowania dronów i robotów w działalności InPost i Paczkomatów®. Podkreślamy jednak, że to nie jedyne rozwiązanie, nad którym pracujemy. Należy pamiętać, że owszem innowacja jest bardzo ważna, ale usługi pocztowo-kurierskie powinny być także efektywne na kilku innych polach. Muszą zapewniać użytkownikom jeszcze większą wygodę, być stosunkowo niskokosztowe. Niebawem okaże się czy takie przewagi są w stanie zaproponować drony, czy też znajdzie się inne skuteczniejsze rozwiązanie – dodaje Sebastian Anioł, Dyrektor Zarządzający InPost.

 

Trzymamy kciuki za powodzenie prac w dziale R&D.

 

Wideorelacje z wydarzenia:

 

Zostaw odpowiedź