fbpx

Paczkomaty w Allegro za 7.99zł + zwrot gratis – idzie rewolucja?

Wczoraj na konferencji prasowej ogłoszono porozumienie między InPostem właścicielem marki Paczkomaty oraz Naspersem, właścicielem portalu e-commerce Allegro.pl. Oba podmioty zawiązały współprace, której celem jest zmiana reguł gry na polskim rynku handlu internetowego.

Czy sklepy internetowe mają się czego obawiać?

 

 

Wstępna odpowiedź brzmi: tylko te bijące się ceną oraz oferujące najtańsze produkty, gdyż oferta InPostu i Allegro mocno celuje w osoby, które będą kupować tzw „drobnice” za grosze i nie chcą przepłacać za koszty wysyłki, a w dodatku kupują produkty, co do których nie mają zbyt wielkiego zaufania, więc darmowy zwrot jest tu opcją idealną. Innymi słowy, umowa z InPostem umacnia Allegro w pozycji portalu, który raczej skupia się na sprzedaży niskobudżetowych produktów w formie masowej, co ma sens, gdyż przybliża go do Amazona. Ten również słynie z tego, że sprzedaż marek premium nie jest jego domeną.

 

Tak naprawdę, największy orzech do zgryzienia będzie miała Poczta Polska oraz firmy kurierskie, które biją się przede wszystkim ceną, a jakością na końcu. Stąd presja powyższej umowy jest raczej skierowana w stronę przewoźników, którzy będą zmuszeni obniżyć ceny, co pozwoli sklepom internetowym w szybszym lub wolniejszym tempie doszlusować z kosztami wysyłki do podobnego poziomu, czyli poniżej 10zł.

 

Nie sposób tak na dobrą sprawę nie zwrócić uwagi, że już dziś na rynku są sklepy oferujące odbiór w Paczkomatach w cenie poniżej 10 zł, z tym że nie obejmuje on darmowej gwarancji zwrotu. Nie sposób przy tym zapomnieć, że jak dość powszechnie wiadomo, odsetek klientów korzystający z prawa do zwrotu jest znikomy. Jak wiadomo trzeba na to poświęcić dodatkowy czas, pieniądze, uwagę, której mamy coraz mniej. W przypadku zwrotu trzeba będzie także nadrobić drogi do Paczkomatu, co w połączeniu z zakupami za niewielkie kwoty skutecznie skutecznie zniechęci większość osób. I na to z pewnością InPost mocno liczy. A jeśli nie, z pewnością Allegro dorzuci się do rekompensaty dodatkowych kosztów. Ponadto, ci, którzy zdecydują się nadać coś Paczkomatem mogą chcieć robić to częściej.

 

Więc, rewolucja? Raczej dobry interes wiązany. Najprawdopodobniej dla nas wszystkich.

Zostaw odpowiedź