fbpx

PayU SA krajową instytucją płatniczą

Spółka PayU, lider płatności internetowych w Polsce, jako pierwsza w kraju uzyskała zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności w charakterze instytucji płatniczej. KNF zdecydowała jednomyślnie o wydaniu zezwolenia dla PayU SA podczas posiedzenia w dniu 27 listopada.

PayU SA jako instytucja płatnicza może świadczyć usługi na terenie całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Oznacza to większą kompleksowość usług, większy wybór kanałów płatności dla docelowych odbiorców, a tym samym bardziej przyjazny proces płatnościowy dla kupujących i sprzedawców w sieci. Wraz z otrzymaniem licencji spółka poddała swoją działalność w Polsce, jak i poza jej granicami, pod nadzór KNF.

– To znaczący moment w historii PayU. Naszą misją jest upraszczanie płatności i rozliczeń. Uzyskanie statusu instytucji płatniczej jest kolejnym krokiem, jaki wykonaliśmy zmierzając do jej realizacji. Pierwszym było otrzymanie licencji Visa i MasterCard na autoryzację i prowadzenie rozliczeń transakcji kartowych w Polsce przez Centrum Kartowe PayU. Kolejnym jest właśnie licencja instytucji płatniczej – mówi Grzegorz Brochocki, CEO Grupy PayU – Status instytucji płatniczej to dla nas powód do dumy i nowe możliwości rozwoju. Przed nami dużo pracy i nowe wyzwania. Dziękujemy wszystkim naszym Klientom i Partnerom, bez Nich PayU nie osiągnęłoby pozycji, jaką zajmuje na rynku ePayments w dniu dzisiejszym – dodaje Brochocki.

Niewątpliwie decyzja regulatora podniesie konkurencyjność spółki, zarówno w Polsce, jak i na rynku międzynarodowym. Zwłaszcza, że PayU jest pierwszą instytucją płatniczą w kraju, która otrzymała formalne potwierdzenie swojej działalności przez Komisję Nadzoru Finansowego.

 

Definicję instytucji płatniczej, którą decyzją KNF jest PayU SA, wprowadziła Ustawa o usługach płatniczych z dn. 19 sierpnia 2011 r. Ustawa ta wdraża postanowienia dyrektywy 2007/64/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 listopada 2007 r. (tzw. dyrektywa PSD, Payment Services Directive), która określa zasady wykonywania usług płatniczych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Szczegółowe informacje z posiedzenia Komisji znajdują się na stronach KNF: http://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty/169_posiedzenie_knf.html

Zostaw odpowiedź