fbpx

.pl dziewiątą domeną świata

My Polacy nie gęsi, swój Internet mamy napisałby zapewne we współczesnych czasach Poeta. I miałby sporo racji, ponieważ jak donosi Nazwa.pl aktualnie zarejestrowano już 2.6 miliona domen z rozszerzeniem *.pl.

Chociaż stanowi to tylko 1.5 procenta w całkowitej puli domen to jest dziewiątym najpopularniejszym wynikiem na świecie.

 

 

A to z kolei świadczy o potężnym zróżnicowaniu domenowym na świecie. Chociaż tutaj w dalszym ciągu rządzą zasady długiego ogona to mamy też bardzo wyraźne czoło: aż 51,1% spośród ogólnej puli adresów internetowych to adresy z końcówką „com”. Dużą popularnością cieszą się również domeny .eu. W Polsce liczba domen .eu wzrosła o 5,3% względem poprzedniego kwartału i aż o 17% rok do roku. Tym samym znaleźliśmy się w pierwszej trójce państw, które odnotowały największy wzrost w obszarze domen .eu (obok Włoch i Chorwacji). Domena .eu jest obecnie trzecią najchętniej zamawianą końcówką w Polsce, zaraz po rozszerzeniach .pl i .com.pl. Jak widać Polacy nie gustują w domenach com i jest to raczej słuszna decyzja, o ile nie myślimy o prowadzeniu biznesu współpracując z kontrahentami ze wszystkich kontynentów.

 

Tak czy inaczej, każdy kto chce zaistnieć w polskim Google nie ma wyjścia – powinien wyposażyć w domenę z końcówką pl. Jak donoszą statystyki przywołane przez Nazwa.pl:

W styczniu 2011 roku strony WWW z adresami w domenie .pl stanowiły 0,9% puli adresów internetowych na świecie. Rok później było to już 1,1%, a w styczniu 2013 – aż 1,4%. W czerwcu 2015 adresy z polską końcówką to już 1,5% światowego internetu.

Według raportu NASK, w pierwszym kwartale 2015 roku zarejestrowanych zostało 284 806 nowych nazw domeny .pl, co oznacza, że średnio dziennie rejestrowanych było 3 165 nazw z rozszerzeniem .pl.

W marcu br. dokonano aż 105 623 nowych rejestracji, co stanowi trzeci wynik w historii pod tym względem, a średnio na jednego abonenta przypadały 2,65 nazwy domeny .pl.

Spośród 960 tys. abonentów nazw domeny .pl, 34,25% to osoby prywatne, a 65,75%przedsiębiorcy i organizacje.

 

Jak widać, polski Internet już bardzo wyraźnie biznesem oraz instytucjami stoi. Nie jest też niczym szczególnym posiadanie kilku domen, wręcz wydaje się to naturalne, jeśli nazwa firmy to więcej niż jedno słowo. Rozsądnym jest zabezpieczyć najważniejsze rozszerzenia oraz warianty nazwy z przerwą oraz bez.

 

Ponadto nasza droga „peelka” obchodzi swoje 25 lecie. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę, że światowy rynek domen w tym roku dobiegł 30-stki i w niedługo przekroczy 300 milionów rekordów (aktualny wynik to 293 miliony).

 

Infografika_nazwapl

Zostaw odpowiedź