fbpx

Po co mi księgowość online?

Księgowość – bez wątpienia – zaliczana jest do najistotniejszych obowiązków wszystkich właścicieli przedsiębiorstw. Niestety często prowadzenie rachunków i sprawowanie kontroli nad sytuacją finansową w firmie należy do jednej z najtrudniejszych kwestii, jakim właściciel firmy musi stawić czoła. W tym momencie z odsieczą przychodzi nam Internet. Poprzez eksploatowanie jego zasobów można, w bardzo prosty i stosunkowo tani sposób, uporać się z tym uciążliwym dla wielu obowiązkiem.

Księgowość online w Polsce jest osiągalna dla każdego przedsiębiorcy. Najczęściej jednak decydują się na nią firmy z sektora MSP. Aby rozpocząć prowadzenie księgowości online wystarczy skorzystać z usług wybranego serwisu oferującego taką usługę, np. serwisu ifirma.pl. Tak więc wybierając wirtualną drogę ewidencji dokumentacji firmowej, zyskujemy m. in. wygodę, pieniądze, a przede wszystkim oszczędzamy czas. Niektóre serwisy księgowości internetowej, w tym ifirma.pl, oferują wsparcie ekspertów – wówczas możemy liczyć na profesjonalną i szybką pomoc, gdy jest ona potrzebna.

Dla kogo księgowość internetowa?

 

Prowadzenie księgowości firmy za pośrednictwem Internetu to dobre rozwiązanie dla małych i średnich firm – jedno- lub kilkuosobowych, w których – dajmy na to – to właściciel jest odpowiedzialny za zajmowanie się księgowością. Oczywiście decydując się na prowadzenie księgowości w formie elektronicznej musimy pamiętać, że na właścicielu wciąż spoczywa obowiązek posiadania Księgi Przychodów i Rozchodów oraz ewidencji VAT – obu w formie papierowej.

 

Na co zwrócić uwagę?

 

Decydując się na wirtualną księgowość trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw, które pozwolą ocenić nam jakość usługi i kompetencje osób ją świadczących. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy firma oferująca wybrane przez nas rozwiązanie – księgowość online lub biuro rachunkowe online – posiada uprawnienia do prowadzenia działalności. Dokument potwierdzający takie uprawnienia (w przypadku biura rachunkowego) wydaje jedynie Minister Finansów. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, biuro wpisywane jest do rejestru biegłych doradców podatkowych. Co również ważne, powinniśmy zorientować się, czy wybrane przez nas biuro rachunkowe posiada odpowiednie ubezpieczenie. Jeśli nie, odpowiedzialność za ewentualne błędy biura rachunkowego ponosi podatnik. Trzecią rzeczą na jaką musimy zwrócić uwagę jest cena oferowanej nam usługi. Dobrze jest przeprowadzić rozeznanie wśród biur rachunkowych i zorientować się, ile wynosi średnia cena usługi, która nas interesuje. Pamiętajmy jednak, że cena nie jest najistotniejszym kryterium, na które powinniśmy zwracać uwagę podczas dokonywaniu wyboru. Ważniejsza jest rzetelność świadczenia i bezpieczeństwo takiej usługi.

 

Co zrobić, aby rozwiązać problem rachunkowości, nie ponosząc przy tym zbyt wygórowanych kosztów?

 

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i zapewne już nam znana – skorzystać z rachunkowości online. Księgowość online jest najtańszą formą księgowości z dostępnych na rynku. Oczywiście koszty takiej usługi ustalają firmy, które wspierają bądź świadczą usługi księgowe i udzielają pomocy rachunkowej. Jest to – plus-minus – miesięczny koszt oscylujący w granicach od 37 do 150 zł. Jeśli zaś chodzi o koszty powiązane z usługami biur rachunkowych, to dochodzą one nawet do kilkuset złotych miesięcznie. Wydatki na usługi biura rachunkowego zwykle rosną wraz z ilością dokumentów, którymi owo biuro ma się dla nas zajmować. W przypadku biura rachunkowego online – koszt jest jednak znacznie niższy, bo ceny usług zaczynają się tutaj już od 70 zł miesięcznie.

 

Dobra strona księgowości online

 

Tajemnicą poliszynela jest, że oferta księgowości przez internet jest w zasadzie bezkonkurencyjna. Inaczej rzeczy się mają, gdy prowadzone przez nas przedsiębiorstwo jest bardzo duże, a także posiada znaczne zyski. W takim przypadku warto zatrudnić dodatkowego pracownika na stanowisko księgowego, który będzie zajmował się tylko i wyłącznie księgowością naszej firmy. Dzięki temu, lepiej zaznajomi się z jej funkcjonowaniem, co w praktyce może skutkować usprawnieniem działania przedsiębiorstwa. Z drugiej strony, jeżeli jesteśmy właścicielami niewielkiego przedsiębiorstwa – firmy z sektora MSP – nie watro tracić pieniędzy na dodatkowe stanowisko pracy – księgowego. Wystarczy nam Internet i konto w jednej z platform księgowych. Naszymi rachunkami może zajmować się wykwalifikowana księgowa, biuro rachunkowe lub możemy zajmować się nimi sami (np. wybierając księgowość online). Na nasze szczęście – programy do prowadzenia księgowości online są tworzone tak, aby ograniczyć ryzyko popełnienia błędów do minimum, co w powiązaniu z pomocą udzielaną przez specjalistów z biura obsługi klienta, stanowi atrakcyjny pakiet.

 

Bezsprzecznie korzystanie z usług biura rachunkowego przez internet, lub prowadzenie księgowości online, ma sporo zalet. W zestawieniu z tradycyjną metodą księgowania, zyskujemy szybkie efekty naszych działań, ponieważ wystarczy tylko wprowadzić dane. Co więcej, oprócz czasu oszczędzamy również pieniądze, gdyż cena wyznaczona za korzystanie z serwisu internetowego jest o wiele mniejsza niż koszta, które właściciel firmy musiałby ponieść w przypadku zatrudnienia dodatkowego pracownika lub korzystania z usług wynajętej księgowej.

 

Jakość usługi

 

Warto zatem przemyśleć decyzję związaną z formą prowadzenia rachunkowości w naszej firmie. Jeżeli obawiamy się o bezpieczeństwo naszych dokumentów, jak również rzetelność wykonanej pracy, najlepiej skontaktować się z przedstawicielem firmy, której usługami jesteśmy zainteresowani. Tutaj przewaga również jest po stronie oprogramowania księgowości online, które oferują przechowywanie kopii wprowadzonych dokumentów, a dostęp do utworzonego konta ogranicza do właściciela dysponującego indywidualnym loginem i hasłem. Taka procedura powinna być standardem, ale warto dodatkowo upewnić się o tym przed skorzystaniem z usługi. Może się wydawać, że najniższe koszty – bo zerowe – poniesiemy jeżeli sami będziemy zajmowali się prowadzeniem księgowości własnej firmy metodą tradycyjną. Ale czy tak jest w istocie? W sytuacji gdy mamy bardzo dużo obowiązków, spraw, których musimy dopilnować, a o prowadzeniu księgowości nie mamy zielonego pojęcia, czas poświęcony na naukę zasad rachunkowych i prowadzenie księgowości, może okazać się droższy niż zlecenie tego instytucji zewnętrznej.

 

Podsumowanie

 

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, na której barkach spoczywa prowadzenie ewidencji przychodów i rozchodów firmy oraz wykonywanie masy innych czynności związanych z księgowością, powinna dobrze zastanowić się nad dostępnymi opcjami.

 

Jeśli posiadasz własną firmę i nie chcesz zajmować się prowadzeniem jej księgowości ani ponosić zbyt wielkich kosztów związanych z powierzeniem jej komuś innemu, księgowość internetowa jest doskonałym rozwiązaniem. Pozwala ograniczyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a także usprawnia jej funkcjonowanie. Pojęcia księgowości internetowej nie należy jednak mylić z biurem rachunkowym online. Chodzi tu przede wszystkim o aspekt odpowiedzialności. Biura rachunkowe posiadają obowiązkowe ubezpieczenie OC, dzięki któremu ich klienci mają podstawę do ubiegania się o ewentualne odszkodowania w razie pomyłek. W przypadku e-księgowości bywa różnie, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat usługi, którą mamy zamiar wybrać.

 

Przedsiębiorca może też sam zajmować się księgowością firmy i prowadzić ją tradycyjnie, wówczas jednak, oprócz wzięcia na siebie pełnej odpowiedzialności za samą księgowość, będzie musiał poświęcić dodatkowy czas na zgłębienie tajników rachunkowości i zagadnień podatkowych oraz ich późniejsze uaktualnianie, wraz ze zmieniającymi się przepisami. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze formy księgowości dla naszej firmy, warto rozważyć różne dostępne opcje wraz z ich wadami i zaletami, co po przeczytaniu niniejszego artykułu powinno się już wydawać choć trochę łatwiejsze.

5 komentarzy

  1. Szarafin 09-08-2013
  2. Nemo 08-12-2013
  3. robinsan 26-02-2015
  4. Karol 10-03-2015
  5. Kasiaa 25-05-2015

Zostaw odpowiedź