fbpx
automat paczkowy

Poczta Polska kolejny raz obiecuje konkurencję Paczkomatów…i coraz trudniej w to uwierzyć

Który to już raz Poczta Polska obiecuje nam konkurencję z InPostem?

Trudno owe razy zliczyć. Co więcej, przyjdzie w końcu moment, kiedy zarząd Poczty zbierze inne „razy” za nierealizowanie założonego wcześniej planu. Prześledźmy więc kalendarium wydarzeń.

Pierwsze wzmianki o maszynach paczkowych Poczty Polskiej (Paczkomat to zastrzeżona nazwa InPostu) pojawiły się w styczniu 2018 roku, kiedy to informowaliśmy, że Poczta Polska testuje pierwsze urządzenie będące konkurentem Paczkomatów od InPostu i ma własny pomysł na ich zastosowanie. Wtedy też jako pierwsi wyróżnieni zostali mieszkańcy warszawskiego Żoliborza, który stanowił poligon testowy dla nowej usługi Poczty Polskiej.

Ówczesna koncepcja Poczty miała nawiązywać to maszyny The Hub którą wymyślili ludzie z Amazona. The Hub miałyby pojawiać się przede wszystkim w prywatnych budynkach mieszkalnych. Co więcej, miałyby służyć nie tylko do dostaw przesyłek Amazona, ale także do dowolnych inny dostaw tzn między osobami prywatnymi lub mogłyby doręczać przesyłki z innych sklepów internetowych. Idea ta najwyraźniej nie utrzymała się.

Następnie w kwietniu 2018 roku gruchnęła informacja jakoby Poczta Polska w porozumieniu z Allegro planowała sieć maszyn paczkowych. Wtedy też niektóre portale pisały nawet o tysiącu nowych maszyn już w pierwszym etapie nowego biznesu. A wszystko w ramach połączonych sił i nowych form dostawy. Blisko dwa lata później sprawa nie wygląda jakby drgnęła z miejsca.

W tym czasie liczba Paczkomatów InPostu przekroczyła 5000 urządzeń. Półtorej roku później Poczta ustami swojego rzecznika prasowego ogłosiła, że prawie wybrała nazwę dla swoich maszyn (sic!). Wtedy też pojawiła się informacja, że liczba maszyn Poczty Polskiej sięga około 200 i narodowy operator logistyczny zdecydował o stawianiu ich przy dyskontach Biedronki, a także, rzecz jasna obok własnych placówek.

2020 luty – Poczta po raz kolejny informuje, że bierze się za stawianie maszyn paczkowych. Liczba maszyn InPostu przekracza 6000 sztuk. Chciałoby się rzec – teraz albo nigdy.

2 komentarze

  1. Tadeusz 04-02-2020
  2. lll 12-02-2020

Zostaw odpowiedź