fbpx

Poczta Polska w drodze na giełdę?

Debiut na warszawskiej giełdzie do końca 2016 roku – tak przyszłość państwowej spółki widzi jej obecny prezes, Jerzy Józkowiak.

Zapowiedzi prywatyzacji Poczty Polskiej nie padają z ust jej kierownictwa po raz pierwszy. Jak zauważa Wyborcza.biz, tego typu deklaracja pojawiła się już w 2011 r. Ta zapowiedź się jednak nie ziściła. To jednak nie wydaje się zaskakujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę skalę zapoźnienia publicznego operatora pocztowego i ogrom koniecznych reform i zmian.

W minionym czasie tych ostatnich trudno Poczcie Polskiej odmówić. Najbardziej wymownym przykładem dokonującej się w państwowej spółce rewolucji jest platforma Envelo, łącząca tradycyjne usługi pocztowe z nowymi, cyfrowymi technologiami. Oto, jak powstanie tego projektu tłumaczy członek zarządu, Janusz Wojtas:

Z jednej strony należało zderzyć się z zapotrzebowaniem rynku, ponieważ już kilka lat temu straciliśmy monopol. Pokolenie osób, które chcą korzystać z tradycyjnych usług powoli odchodzi […] Po drugie: w pewnym momencie, w związku z regulacjami prawnymi i otwieraniem się rynku usług pocztowych, zwiększyła się presja ze strony konkurencji. Musieliśmy się zacząć czymś wyróżniać…

 

W 2013 r. Poczta Polska przeznaczyła na inwestycje 250 mln zł. W latach 2014-18 ma to być 1,3 mld zł. Zdaniem Wyborczej, obecnie w spółce trwają intensywne przygotowania do giełdowego debiutu.

Jesteśmy w końcowej fazie rozmów z resortami skarbu oraz administracji i cyfryzacji ws. wejścia Poczty Polskiej na GPW.

powiedział Jerzy Jóźkowiak.

Obecny prezes spółki jest przekonany, że Poczta Polska powinna być notowana na giełdzie z zachowaniem większościowego pakietu skarbu państwa.

1 komentarz

  1. Filtry samochodowe 07-07-2014

Zostaw odpowiedź