fbpx

Poczta Polska: Żabka otwarta w niedzielę to nie nasza wina

Gorąco zrobiło się na łączach między Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwem Skarbu Państwa oraz Pocztą Polską.

Nie milkną echa sprytnego wybiegu Żabki, która nominując swoje sklepy na punkty pocztowe ominęła zakaz handlu w niedzielę. Wygląda na to, że zabieg przedsiębiorstwa z zielonym płazem w logotypie jest w pełni zgodny z prawem, gdyż mija kolejny weekend, w którym możemy robić zakupy w okolicznych osiedlowych sklepach, także w niedzielę. Jakby nie było, informacje o tym, że Żabka jest sprytna zbiegły się z dumnymi oświadczeniami Poczty Polskiej o współpracy z Żabką właśnie w celu realizacji odbiorów przesyłek pocztowych. Nie trudno było dodać dwa do dwóch, że nie jest to przypadek, zaś Żabka może nawet dokładać do biznesu pocztowego z Pocztą, a i tak sowicie na nim zarobi.

Problem w tym, że zarząd Poczty Polskiej twierdzi coś zupełnie odmiennego. W specjalnie wydanej informacji prasowej pojawiły się zupełnie inne informacje:

Sklepy naszego partnera w obszarze e-commerce nie są placówkami pocztowymi Poczty Polskiej S.A. w rozumieniu Ustawy Prawo Pocztowe. Niemniej obecny stan prawny nie wyklucza możliwości posiadania statusu placówki pocztowej przez sklepy Żabka innego operatora pocztowego lub sytuacji gdy Żabka jako Spółka jest zarejestrowanym operatorem pocztowym. Informacji w tym zakresie może udzielić podmiot: Żabka Polska S.A. wskazując czy jest zarejestrowanym operatorem pocztowym lub czy ma podpisaną umowę agencyjną z innym operatorem pocztowym. Zgodnie ze stanem faktycznym, sklepy Żabka mają podpisaną umowę z firmą Point Pack.pl S.A., która tworzy sieć punktów nadania i odbioru przesyłek, które są zlokalizowane w sklepach Żabka i Freshmarket.

Pragniemy podkreślić, że umowa Poczty Polskiej o współpracy z Żabką nie ma cech umowy agencyjnej (pośredniczenie przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie / albo do zawierania umów w imieniu Poczty Polskiej), gdyż w zewnętrznych punktach odbioru dochodzi jedynie do wydania przesyłek (ostatnia faza realizacji usługi, na którą to usługę umowę zawarł nadawca). Tym samym nie dochodzi do zawierania umów na rzecz lub w imieniu Poczty Polskiej – stąd też nie powinno być nawet domniemania, że sklepy Żabka funkcjonują w obszarze agencyjnym Poczty Polskiej.

Jak więc widać, Poczta Polska starannie zabezpiecza się przed możliwością zrobienia za jej plecami interesów niezgodnych z intencją ustawodawców. Taka sytuacja nie może dziwić. Sama Poczta, jako spółka państwowa z wielką niechęcią korzysta z przysługującego jej prawa do otwierania placówek w niedzielę.

Zostaw odpowiedź