fbpx

Przez Pocztę Polską bliżej do Chin

W tym roku temat globalizacji handlu internetowego nie schodzi z czołówek poważnych magazynów i nie schodzi też z ust każdego poważnego menadżera ds e-commerce. Za handel międzynarodowy wziął się już InPost i coraz poważniej przygotowuje się doń Poczta Polska.

Jednym z najważniejszych objawów jest nowa umowa z chińskim gigantem kurierskim, STO Express.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że pozycja AliExpress w Polsce wyraźnie się umacnia. Jednym z owych znaków jest liczba najpewniej rosnących przesyłek z Chin do Polski (trudno podejrzewać, że mamy do czynienia z wyraźnie rosnącym wolumenem w drugą stronę). Stąd też umowa Poczty Polskiej ze STO Express. Chociaż STO Express to w Polsce marka anonimowa, to w Chinach jest gigantem, który rocznie przerabia 14 miliardów przesyłek. Trudno dokładnie ustalić na czym owa współpraca będzie polegać, ponieważ Poczta Polska wydała w tej sprawie dość lakoniczny komunikat o następującej treści:

Współpraca z Pocztą Polską ma dotyczyć logistyki, magazynowania, konfekcjonowania i dostarczania przesyłek na terenie Europy i Azji

 

– Poczta Polska chce skorzystać na odtworzeniu Jedwabnego Szlaku. Handel transgraniczny to przyszłość biznesu logistycznego, a my posiadamy potencjał i idealne położenie, by z tej szansy skorzystać – mówi Wiesław Włodek, Wiceprezes Poczty Polskiej

Niewątpliwie Poczcie Polskiej nie bez powodu marzy się udział w odtwarzaniu legendarnego jedwabnego szlaku. Taki cel postawił sobie Xi Jiping Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, który właśnie odwiedził Polskę jako jednego z najważniejszych partnerów w międzynarodowym handlu realizowanym transportem kolejowym, stąd nie ma wątpliwości, że czas podpisania umowy z STO Express nie jest absolutnie żadnym przypadkiem. Ostatecznie Poczta Polska wraz z kilkunastoma innymi operatorami, m.in. z Chin, Tajlandii, Japonii oraz Niemiec czy Francji, została sygnatariuszem deklaracji z Chongqing, która ma na celu wypracowanie korzystnych możliwości rozwoju handlu transgranicznego.

W dodatku to nie koniec, ponieważ taka umowa z Chinami stawia narodowego operatora w znakomitej sytuacji aby doręczać przesyłki jeszcze dalej, stąd Poczta rozmawia zarówno z dużymi korporacjami, jak i małymi i średnimi przedsiębiorstwami z Europy i Azji.

Zostaw odpowiedź