fbpx

Podatek za listopad – zmienione zasady zapłaty

Już niedługo, bo 20 grudnia, minie termin zapłaty podatku za listopad. Jest to również termin zapłaty podatku dla osób, które rozliczają go kwartalnie. Przedsiębiorcy rozliczający działalność według skali podatkowej lub opłacający podatek liniowy, po raz pierwszy zrobią to na nowych, korzystniejszych zasadach.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zmienia zasady opłat podatku dla podatników rozliczających się według 18% i 32% skali podatkowej lub 19% stawki liniowej. Dzięki temu przedsiębiorcy nie będą musieli płacić w grudniu podwójnej zaliczki za listopad.

W tym roku osoby prowadzące działalność gospodarczą rozliczą podatek za listopad na nowych zasadach. W grudniu nie trzeba będzie opłacać podwójnej zaliczki za listopad. Do tej pory składka za listopad mnożona była dwa razy. Taka sytuacja nie była korzystna dla firm, zwłaszcza z uwagi na ich płynność finansową. W przypadku słabych przychodów w grudniu, konieczność zapłaty podwójnej zaliczki stanowiła problem.

 

Zmienione zasady opłaty zaliczki na podatek dotyczą tylko ostatniego miesiąca roku. Jak dotąd zaliczkę na podatek dochodowy należało zapłacić do 20 dnia każdego miesiąca (do listopada), i to się nie zmienia. Wysokość zaliczki za listopad będzie natomiast adekwatna do osiągniętego w tym miesiącu dochodu.

 

Zmiany obejmą również opłatę zaliczki na podatek dochodowy za grudzień. W tym przypadku przedsiębiorcy będą mieli dwa wyjścia:

 

  • podatek za grudzień zapłacić do 20 stycznia 2013 roku,
  • do 20 stycznia 2013 roku złożyć roczne zeznanie podatkowe.

 

Druga opcja pozwoli na rozliczenie z Urzędem Skarbowym z całego roku podatkowego. Jest też korzystniejsza dla przedsiębiorców spodziewających się zwrotu nadpłaty za podatek.

 

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym zmienia też zasady opłaty składek dla przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie. W tym przypadku zaliczki trzeba wpłacać do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale. Zaliczkę za czwarty kwartał trzeba wpłacić do 20 stycznia kolejnego roku. Podobnie jak w przypadku zaliczek miesięcznych, do 20 stycznia można również złożyć roczne zeznanie podatkowe.

 


Artykuł dostarczony przez specjalistów iFirma.pl


Zostaw odpowiedź