fbpx
Photo by VanveenJF on Unsplash

Polacy w czołówce najczęściej zwracających zakupy online, Holendrzy rekordzistami

Prawo do zwrotów zakupów online niegdyś były atutem sklepów internetowych, a dzisiaj jest coraz częściej bolączką.

Bolączką nie tylko e-sprzedawców, ale także ekologów, którzy zwracają uwagę, na rosnące koszty bardzo często bezzasadnych zwrotów. Konsumenci rozpieszczeni darmowymi zwrotami często zamawiają w sposób mało przemyślany, a czasami aż za bardzo, co skutkuje traktowaniem sklepów internetowych jak wypożyczalni ciuchów.

W czołówce narodów, które zwracają najczęściej są: Niemcy, Polacy oraz Szwajcarzy, ale stawce przewodzą Holendrzy. To ciekawostka, ponieważ Holandia to niewielki kraj o znakomitej infrastrukturze, więc jej obywatele mają stosunkowo blisko do sklepów, gdzie mogą przymierzyć ubrania lub obejrzeć inne potencjalne zakupy. Krajowa stopa zwrotów sięga tam aż 13 procent. Oznacza to, że więcej niż co dziesiąty zakup jest zwracany.

Średnia dla całej Unii nie jest wcale wyraźnie lepsza, gdyż wynosi około 10 procent. Tak czy inaczej, Holandia zaskakuje – do zwrotów produktów przyznaje się tam blisko połowa wszystkich obywateli! Tak przynajmniej wynika z badań zleconych przez DPD. Potwierdzają one także fakt, że powodem nadmiernej ilości zwrotów jest uproszczona do granic możliwości procedura, która schlebia kaprysom konsumentów.

Warto przypomnieć, że ostatnio ekonomiści z Uniwersytetu w Bamberg opublikowali badania według, których tylko w samych Niemczech rocznie zwraca się 490 milionów produktów. Generuje to gigantyczne koszty dla środowiska. Naukowcy uważają, że w dużej mierze można ich uniknąć. Ilu dokładnie?

Nawet 40 procent, jeśli weźmiemy pod uwagę zastosowanie wszystkich możliwych narzędzi, jakie oferują technologia i prawo. Największą część zwrotów generuje przemysł modowy. Opłata środowiskowa na poziomie 2.95 euro (około 12zł) sprawiłaby, że wielu konsumentów odstąpiło by od swojego prawa oszczędzając mnóstwo energii, jaką zużywamy wysyłając i przetwarzając zwrócony towar.

Zostaw odpowiedź