fbpx

Polaku, uciekaj do Afryki. Nawet tam płacą lepiej

W ostatnich tygodniach opublikowano dwa wstrząsające wyniki badań, które obnażyły dotkliwą dla pracowników prawdę o polskim rynku pracy.

Raport PwC wyraźnie pokazał, że w kwestii wysokości realnej płacy Polskę wyprzedzają nawet Turcja i Południowa Afryka. Dane te potwierdza Komisja Europejska, według której udział płac w PKB jest w Polsce zawstydzająco niski.

 

Ranking PwC chluby polskim pracodawcom nie przynosi – lepiej płacą nawet Turcy i Afrykanie, co jest sytuacją smutno-zabawną niczym potraktowanie kogoś gazem rozweselającym. Jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia aktualnie liderujemy grupie państw takich jak: Chiny, Meksyk, Indie i Filipiny.

 

Naturalnie, najprostsze wyjaśnienie to zrzucenie winy na państwo, które jest głównym winowajcą i ciemięży lud podatkami. Już widzę, te gadające w telewizji głowy. Problem w tym, że statystyki mówią coś zupełnie innego.

 

Według badań Eurostatu godzinowy koszt pracy w przedsiębiorstwie zatrudniającym powyżej 10 pracowników to całe 7.1 euro. W całej UE tańsze są tylko: Łotwa, Litwa, Rumunia i Bułgaria. Średni koszt płacy w Europie wynosi 23 euro. Z tego wniosek, że koszty pracy w Polsce to mniej niż 30% średniej unijnej, podczas gdy poziom “względnej zamożności” wynikający z PKB plasuje Polskę w okolicach 50% średniej unijnej. Gdzie podziały się te pieniądze?

 

Najprostsze wytłumaczenie to po raz kolejny podatki. Przyjrzyjmy się więc sumarycznym obciążeniom podatkowym Polski na tle np Turcji i Południowej Afryki. Według rankingu PwC “Paying Taxes” i rubryki “Total Tax Rate” obciążenia dla Polski to 43.8%. Wyższe obciążenia mają np USA, Niemcy, Czechy, Słowacja. Ale także Chiny, Meksyk, Indie, a nawet Filipiny!

 

Jedynym wyjątkiem jest tutaj Południowa Afryka, w której obciążenia podatkowe wynoszą 33%. Identyczne dane przedstawia Bank Światowy.

 

Gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie inne biurokratyczne przeszkody to według Banku Światowego Polska jest na 55 miejscu w rankingu “Easy of Doing Business”, zaś Turcja na 71. Znowu oba kraje bije na głowę Afryka Południowa, która zajęła 39 miejsce.

 

Słabo wypadły Chiny – nie dość, że mocno obciążające podatkami, to w dodatku nieprzyjazne inwestorom – dopiero na 91 miejscu w rankingu Banku Światowego.

 

Jaki z tego wszystkiego wniosek? Najprostszy w świecie, Polacy słabo zarabiają, bo tak zadecydowali ich pracodawcy, a nie państwo. A powód takich decyzji, to już temat na inną rozprawkę.

1 komentarz

  1. Michał 06-10-2013

Zostaw odpowiedź