fbpx

Polityka ogłasza: 500 największych polskich przedsiębiorstw z 2012 roku

Renomowany tygodnik opiniotwórczy Polityka jak co roku ogłosił listę 500 największych polskich przedsiębiorstw. Chociaż polskich trzeba wziąć tutaj w nawias, bo chodzi o te, które po prostu działają na terenie Polski.

Wynika z niej, że naftą, energetyką, spożywką i handlem polska gospodarka stoi.

W pierwszej dziesiątce największych mamy 4 firmy paliwowe i surowcowe: Orlen, Lotos, PGNiG oraz KGHM, dwie energetyczne: PGE, GK Tauron, oraz trzy handlowe: Jeronimo Martins, Eurocash i Metro Group – właściciel Media Markt i Makro Cash&Carry.

 

Pierwszą dziesiątkę zamyka Orange, właściciel Telekomunikacji Polskiej SA.

 

Z branży telekomunikacja i IT znalazło się całkiem sporo, bo aż 19 firm z czego pięć to operatorzy telekomunikacyjni. To wynik na poziomie branż: “energetyka i ciepłownictwo”, “farmaceutyki i kosmetyki”, “przemysł chemiczny”, “przemysł drzewny i papierniczy”.

 

Nie ma co jednak liczyć na znalezienie przedsiębiorstw, które wyrosły na e-commerce.

 

Gorzej wypadł przemysł maszynowy – 11 przedstawicieli z czego trzech z przychodami  powyżej 2 mld złotych. Poza tym kiepską reprezentację miał “przemysł odzieżowy i obuwniczy” – raptem 6 przedsiębiorstw, ale najlepsze i tak pobiło obroty liderów przemysłu maszynowego.

 

Branże budowlaną reprezentowało aż 54 przedsiębiorstwa z czego aż 19 przekroczyło 1mld zł przychodów.

 

W przemyśle spożywczym czarny humor na całego – dwa pierwsze miejsca to Philip Morris i Imperial Tobacco.

 

Ciekawie jest w przedsionku wielkiej 500-tki. Tutaj zanotowało swoją obecność NEO24 z obrotami na poziomie 312 milionów złotych.

 

Tutaj pełna lista:

http://www.lista500.polityka.pl/

Zostaw odpowiedź