W Dniu Kobiet, trudno nie poruszyć kobiecego tematu. Wiele osób dziwi się, że w czasach równouprawnienia wciąż ktoś chce celebrować tego typu święto. Otóż, jeśli nie czujemy większej potrzeby wyróżniania naszych partnerek w związku, warto poświęcić ten dzień na poruszenie problemów wciąż niedostatecznego stopnia równouprawnienia między płciami.
Brak równouprawnienia płci ma wiele imion. Jedną z najbardziej dotkliwych dyskryminacji w kulturze zachodniej pozostaje różnicowanie wynagrodzenia za pracę ze względu na płeć.
Do problemu odniósł się Pracuj.pl (zarobki.pracuj.pl), który na poniższej infografice pokazał jak według wewnętrznych statystyk portalu wygląda tematyka Polki na rynku pracy. Zacznijmy od tego, że przeciętna płaca kobiet jest o 15 procent niższa od przeciętnej płacy mężczyzn. Najmocniej objawia się to na stanowiskach:
- specjalisty -13.7 procenta
- koordynatora -9.4 procenta
- kierownika -5.8 procenta
- dyrektora -9.4 procenta
Jeśli zaś chodzi o zawody to nie sposób wymienić wszystkich zawodów, w których kobiety zarabiają gorzej. Łatwiej za to wskazać 7 obszarów, w których według statystyk Pracuj.pl panuje „równouprawnienie wynagrodzeń”:
- marketing i PR
- administracja biurowa
- human resources
- media/sztuka/rozrywka
- prawo
- opieka zdrowotna
- edukacja/szkolenia
Co więcej, portalowi udało się wyróżnić 5 specjalizacji, w których to kobiety zarabiają więcej od mężczyzn:
- asystentka/asystent w administracji biurowej
- nauka języków obcych
- kadry/wynagrodzenia
- badania marketingowe
- wewnętrzny PR
Trzeba przyznać, że przytoczone wyżej fakty mogą budzić pewne wątpliwości: czym różnią się specjalizacje takie jak: kadry/wynagrodzenie od human resources? Lub wewnętrzny PR, badania marketingowe od marketing i PR? Pozostawmy te pytania autorom infografiki.
Powyższym statystykom należy się także dodatkowe słowo komentarza. Nie jest prawdą, że sytuacja idealnego równouprawnienia nastąpi w momencie, gdy wynagrodzenia obu płci zostaną wyrównane. Sytuacja równouprawnienia będzie miała miejsce, gdy pracownicy nie będą traktowani odmiennie ze względu na płeć.
A to zasadnicza różnica, która nie musi oznaczać ani zrównania w zarobkach w całej populacji, ani w poszczególnych branżach. Stąd w poniższej infografice zabrało zasadniczej części informacji, która byłaby odpowiedzią na pytanie: dlaczego kobiety zarabiają w Polsce mniej i czy jest to uzasadnione kryteriami zawodowymi?
Powód jest znany i oczywisty. Kobiety nie garną się na kierunki techniczne, po których zarabia się więcej. Weźmy np. IT.