fbpx

Polska, kraj niskich podatków

Eurostat opublikował najnowsze dane dotyczące opodatkowania krajów europejskich. Nie po raz pierwszy dowiadujemy się z nich, że Polska jest krajem wyróżniającym się na tle Europy, a nawet swoich sąsiadów dość niskimi podatkami.

Rekordzistą w naszym regionie są Węgry, które zbierają w podatkach blisko 40% PKB.

 

Na tle Węgier i Czech Polska jest bez dwóch zdań podatkowym rajem. Wpływy podatkowe w 2013 roku wyniosły jedynie 32.5% całkowitego PKB, jaki wygenerowała polska gospodarka. W przypadku Czech było to 35%, zaś Węgier dokładnie 39.3%.

 

Jedynym wysoko rozwiniętym krajem, który wypada lepiej jest Irlandia z rekordowym poziomem 30.2% PKB. Szokuje także Słowacja – 28.5% PKB. Poza tym taniej w kwestii podatków w Unii Europejskiej jest tylko na wschód.

 

Na drugim końcu skali mamy najbogatsze kraje unijne z najwyższym poziomem życia i zadowolenia obywateli. Dania zgarnia w podatkach 49.1% krajowego produktu brutto, tylko o 1% mniej Belgia, kraj znany z rezydencji wielu francuskich miliarderów np. rodziny Auchan. Gdy zejdziemy jeszcze o punkcik w dół na liście pojawia się socjalistyczna Francja (47%).

 

Na poziomie 44% znajdziemy aż cztery kraje: Szwecję, Austrię, Finlandię oraz Włochy. Co ciekawe dopiero potem Norwegię z wynikiem 42.2% oraz Niemcy i Luksemburg (40%). Niskim podatkami, jak na wielkość kraju i gospodarki, może poszczycić się Wielka Brytania, która w obciążeniach państwowych zgarnia 37% krajowego produktu brutto.

 

Wyjątkiem wśród bogatych krajów jest Szwajcaria (28%), zagłębie milionerów, kraj, który korzysta z wielu przywilejów i ponosi niewiele kosztów związanych ze stowarzyszeniem z UE. Pomimo to rząd Szwajcarii kwotowo zbiera więcej gotówki niż rząd Polski 137 338 mln euro vs 123 932 mln euro.

 

Interaktywny wykres pokazujący poziom opodatkowania w europejskich krajach przygotował Dziennik Gazeta Prawna – warto zapoznać się z nim bliżej.

http://forsal.pl/artykuly/796058,kto-w-europie-placi-najwiecej-podatkow-wykres-dnia.html#wykres

Zostaw odpowiedź