fbpx

Polska wśród liderów wzrostu zatrudnienia

Takich danych na temat polskiego rynku pracy nie było od dawna. Barometr Manpower Perspektywy Zatrudnienia podaje, że Polska ma jedne z najlepszych prognoz rynku pracy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jakby tego było mało, w ogóle w Europie.

 

 

Barometr Manpower to badanie, które należy brać na poważnie. Zostało przeprowadzone w 42. krajach w dniach 17 – 19 lipca 2014 r. Próba objęła 65 tys. pracodawców w tym 751 w Polsce. Grupa jest więc całkiem reprezentatywna. Jeśli przyjmiemy, że dobór został przeprowadzony w sposób właściwy, to właśnie mamy pierwsze skowronki zapowiadanych od lat zmian na rynku pracy.

 

Prognoza wzrostu zatrudnienia tylko na czwarty kwartał 2014 roku wynosi dla Polski 6% – lepiej w Europie wypadły tylko Grecja i Rumunia. Wynik Polski jest podobny do prognozy UK oraz lepszy od Austrii i Niemiec. Naturalnie, jest to tylko informacja o dynamice, liczby bezwzględne są dosłownie bezwzględne dla polskich pracowników.

 

Istotną informacją jest fakt, że Manpower nie bada całego rynku, a jedynie 10 zdaniem firmy najważniejszych branż, z których największe wzrosty przewiduje się w:

  • logistyce i transporcie – 15%
  • handlu – 14%
  • produkcji przemysłowej – 10%
  • HORECA – 10%
  • budownictwie – 7%

 

Prognozy potwierdzają dane spływające z rynku bezrobocia za sierpień. W komunikacie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej tegoroczny sierpień był najlepszy od 7 lat, czyli od kryzysu na polskim rynku pracy, który został dodatkowo dotknięty globalnym kryzysem gospodarczym.

 

Czy należy się cieszyć? Tylko umiarkowanie. Nie ma mowy o dynamicznych wzrostach w branżach związanych z nowoczesnymi technologiami. Polski pracownik szuka pracy, zaś polski pracodawca zatrudnia w branżach, które w Europie Zachodniej były motorami gospodarki zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej.

 

1 komentarz

  1. Grzegorz 10-09-2014

Zostaw odpowiedź