fbpx

Polski e-commerce w Google – raport SEO 2014- Część II

W tej części omówienia raportu poświęconego widoczności polskich witryn e-commerce w Google przeanalizujemy takie segmenty, jak: bankowość, urodę i zdrowie oraz systemy płatności.

Bankowość

W tym sektorze pierwsza trójka to PKO BP, ING Bank oraz BZ WBK, które znacznie wyprzedzają konkurencję.

Największy bój o palmę pierwszeństwa i zaszczytny tytuł lidera toczą pomiędzy sobą PKO BP i ING.

Największe wzrosty w tym roku wykonał z pewnością mBank, który przy zachowaniu tej dynamiki ma spore szanse “wskoczyć” do pierwszej trójki.

Dość stabilna jest sytuacja na dalszych miejscach. PEKAO SA, Millenniu i Alior okupują kolejne pozycje w zestawieniu.

Uroda i zdrowie

To jedna z nielicznych kategorii, gdzie można bez odrobiny przesady stwierdzić, że jest lider i “długo, długo nikt”. W tym przypadku jest nim apteka internetowa Dbam o zdrowie (doz.pl). Dystans, jaki dzieli tą witrynę od kolejnego w zestawieniu rywala to ponad 100 tys. fraz. Trudno sobie wyobrazić, aby w najbliższym czasie ktoś mógł zagrozić pozycji doz.pl (o ile oczywiście zarządzający serwisem sami nie “podpadną” Google, co mogłoby w konsekwencji doprowadzić do spadku widoczności).

Aby zobaczyć co dzieje się na dalszych pozycjach w omawianym sektorze, konieczne staje się usunięcie z wykresu danych doz. Okazuje się wówczas, że kolejnym serwisem w kolejności jest internetowa perfumeria Douglas. Dwukrotnie zwiększyła swoją widoczność w kluczowych frazach i-apteka, który na dodatek dokonała tego w ciągu zaledwie 2 miesięcy. Tym samym wyprzedziła Cefarm24.pl, który w końcówce roku zanotował spadki. Ze względu na procentowe przyrosty najbardziej wzrosły: yves-rocher.com.pl, domzdrowia.pl, iperfumy.pl.

Systemy płatności

Jak można było się spodziewać pozycję lidera okupuje w tej kategorii PayU, który jest również rynkowym numerem jeden. Nie sposób jednak nie zaobserwować dużych skoków w widoczności tej domeny. Drugie miejsce należy do DotPay.pl, a trzecie do witryny Przelewy 24.pl. Drugi z serwisów po sporych stratach w tym roku zrównał się w tym roku z numerem trzecim.

 

Tagi:,

Zostaw odpowiedź