fbpx

Polski Internet wciąż rośnie

Najnowsze badania Internetu „NetTrack” renomowanego centrum badawczego MillwardBrown przynosi bardzo pozytywne informacje na temat polskich użytkowników Internetu.

Jest nas coraz więcej i już niedługo przekroczymy liczbę 20 milionów!

 

 

Według ciągłego badania przeprowadzonego między lutym a kwietniem 2014 roku na grupie respondentów w niebagatelnej liczbie 6833 dusz już 64.3% całej populacji Polaków korzysta z Internetu.

 

Rozkład płci jest bardzo równy 51% na 49% na korzyść kobiet – co pokazuje, że statystyki korzystania z Facebooka w dalszym ciągu nie oddają statystyk korzystania z Internetu w ogóle, oraz wskazuje, że Facebook w Polsce jest nieco sfeminizowany.

 

W kwestii szczegółowych statystyk korzystania z Internetu jest kilka zaskoczeń. Mniejsze to wiek największej części polskich Internautów – w tej podziałce dominują osoby w wieku produkcyjnym 25-39 (39%) oraz 40-59 (31%). Nastolatkowie młodsi i starsi w wieku 15-24 lata to „tylko” 24% użytkowników sieci.

 

Możną tę sytuację wyjaśnić na przynajmniej dwa sposoby. Pierwszy to brak pomiaru użytkowników m-internetu w tabletach, a przede wszystkim w smartfonach. Druga to niewielka liczebność kohorty do 24 roku życia, co ma związek z niżem demograficznym.

 

Większa niespodzianka to ilość osób z poszczególnych wielkości miejscowości. Otóż najwięcej Internautów w Polsce pochodzi ze wsi – 35%. Przy czym z pewnością wieś jest tu pojęciem umownym, gdyż mowa o nowobogackich suburbiach miejskich.

 

Z drugiej jednak strony nie zapomnijmy, że polska wieś to najpewniej aktualnie najbogatsza część kraju jeśli myślimy o dochodach mieszkańców a nie przedsiębiorstw – jakkolwiek zdumiewająco może to brzmieć dla tych, którzy ostatni raz widzieli ją jeszcze w XX wieku.

 

Druga wielkość miejscowości pod względem popularności Internetu to kolejne zaskoczenie – 20% dla miast w przedziale 20 – 99 tysięcy mieszkańców. Wyjaśniania tego fenomenu najpewniej nie podejmie się żaden rozsądny socjolog. Następnie mamy miasta do 20 tysięcy mieszkańców oraz aglomeracje powyżej 0.5 miliona mieszkańców – 13%.

 

Zostaw odpowiedź