fbpx

Polski rynek pracy specjalistów w dużej nierównowadze – raport GoldenLine

Największy portal dla specjalistów w Polsce opublikował raport zatytułowany: „Rynek pracy w 2013”, który został przygotowany na podstawie analizy danych własnych serwisu GoldenLine.pl

Wyniki są interesujące i prowadzą do prostej i znanej konkluzji – polski rynek pracy cierpi na zjawisko strukturalnego niedopasowania popytu i podaży.

 

Branże, w których najczęściej szukano specjalistów to informatyka i programowanie, sprzedaż, informatyka i administracja oraz inżynieria/elektronika/technologia, a także finanse/ekonomia. Najmniej w GoldenLine poszukiwano pracowników produkcji, marketing/reklamy/PR oraz Internetu/e-commerce.

 

 

Z kolei pracownicy najchętniej widzieliby się na stanowiskach sprzedażowych oraz związanych z marketingiem, reklamą i public relations. Popularne branże to także: kadra zarządzająca, internet/e-commerce oraz finanse i ekonomia. Najmniej popularna praca według użytkowników GoldenLine znajduje się w działach HR oraz inżynierii/elektroniki oraz technologii.

 

 

W sporej mierze dwa powyższe wykresy pokazują, że polscy pracownicy są zwyczajnie leniwi, szczególnie na etapie wyboru ścieżki edukacyjnej – z pewnością dużo wygodniej jest aplikować na stanowisko, które nie wymaga zbyt trudnego w zdobyciu wykształcenia – tutaj najlepszym przykładem jest praca w sprzedaży. Podobnie ma się sprawa z marketingiem, reklamą i PR, gdzie pewną zasłoną dymną może być marketing, który powinien być łączony raczej ze sprzedażą niż reklamą i PR-em.

 

Tak czy inaczej, nie ma co ukrywać, że praca w marketingu postrzegana jako w mniejszym stopniu oparta na wykształceniu, a w większym na doświadczeniu i kompetencjach zeń wynikających. Ostatnią tego typu branża jest kadra zarządzająca.

 

Na drugim końcu spektrum mamy branże inżynieria/elektronika/technologia, która wymaga określonego wykształcenia, ścisłych umiejętności teoretycznych i praktycznych, a więc starannej i systematycznej edukacji, która jak wiadomo wzbudza ogólny popłoch wśród polskich studentów.

 

Ostatni wykres pokazuje skłonność do zmiany pracy w zależności od wieku – wyraźnie widać dwa tąpnięcia między od 35 oraz od 40 roku życia.

 

3 komentarze

  1. Mateusz Stomski 05-03-2014
    • Andrzej Lemański 05-03-2014
  2. lol 07-03-2014

Zostaw odpowiedź