fbpx

Polski Standard Płatności mobilnych wejdzie w życie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zezwolił na stworzenie nowego przedsiębiorstwa, którego celem jest wdrożenie Polskiego Standardu Płatności, mobilnych dodajmy, bo to najważniejszy w tym wszystkim przymiotnik.

Założyciele to: PKO BP, Alior Bank, Bank Millenium, Bank Zachodni WBK, mBank oraz ING Bank Śląski.

 

 

Klienci wyżej wymienionych banków będą mogli płacić za zakupy oraz wypłacać gotówkę z bankomatów korzystając ze smartfona, a nawet z tabletu. Cały system może zacząć funkcjonować bardzo szybko, ponieważ technicznym fundamentem będzie działający już od wielu miesięcy IKO, którego właścicielem jest PKO BP.

 

Aktualnie trwają prace, których celem jest umożliwienie podłączenia pozostałych uczestników Polskiego Standardu Płatności. Ci stworzą swoim klientom własne, autorskie aplikacje na smartfony i tablety.

 

To dobra wiadomość zarówno dla sklepów, jak i klientów – system będzie omijał dotychczasowych rozgrywających na rynku płatności elektronicznych: VISA i Mastercard, którzy od 1 lipca ustawowo zostali zmuszeni do obniżenia prowizji za płatności kartami.

 

Jeśli system przyniesie wymierne korzyści wszystkim graczom na rynku z pewnością także inne banki zechcą doń dołączyć, co jak zapowiadają założyciele Polskiego Standardu Płatności będzie jak najbardziej możliwe.

 

 

Zostaw odpowiedź