fbpx

Praca tymczasowa: Polska najdynamiczniejszym rynkiem w Europie

O pracy tymczasowej mówi się w Polsce bardzo różnie – pracodawcy uśmiechają się ciepło na samą myśl, zaś pracownicy dostają ciarek na plecach na myśl o braku emerytury, szczątkowym wynagrodzeniu i niepewności co do miejsca zatrudnienia w przyszłym miesiącu.

Najnowsze fakty są takie, że Polska jest aktualnie najdynamiczniejszym rynkiem pracy tymczasowej w Europie.

 

Najdynamiczniejszym, czyli liderem we wzroście obrotów agencji zatrudniających w formie pracy tymczasowej. Dane pochodzą z raportu Europejskiej Konfederacji Prywatnych Agencji Zatrudnienia (EuroCiett). Jedynym europejskim krajem, który w ubiegłym roku zanotował dwucyfrowy wzrost na rynku pracy tymczasowej była Dania (13%), ale to i tak sporo gorzej od Polski (21%).

 

Pytanie jakie nasuwa się po zapoznaniu się z powyższym liczbami jest następujące: czy ta dynamika służy polskiemu rynkowi pracy i co właściwie wynika z tych wskaźników? Liczby można interpretować na wiele sposobów. Adecco Polska zwraca uwagę, że w kwestii odsetka osób zatrudnionych w formie tymczasowej nasz kraj odstaje od średniej unijnej i to wcale nie na plus.

 

Krajowe statystyki pokazują, że na sto zatrudnionych osób mniej niż jedna objęta jest elastyczną formą zatrudnienia, podczas gdy w Europie odsetek ten waha się między 1.5 a 4.5% czyli jest co najmniej dwukrotnie wyższy. Wygląda na to, że polska trauma pracy tymczasowej jest wynikiem braku tradycji w kwestii stosowania tego typu umów, niż efektem faktycznego zalewu umów tego typu.

 

Ale to nie cała prawda, Adecco skrzętnie pomija strukturę wieku osób zatrudnionych na umowach tymczasowych – niestety, przytłaczająca większość pracowników to osoby młode, które sytuacja zmusza do tego typu zatrudnienia. Podczas, gdy elastyczna forma pracy w zamyśle była skierowana do osób powoli wychodzących z rynku pracy lub zainteresowanych jedynie częściowym uczestnictwem.

 

Pozostaje pytanie o związek tego typu formy zatrudnienia z sytuacją gospodarczą w kraju. Jak podaje Adecco, praca tymczasowa bije rekordy w Portugalii oraz Hiszpanii, zagłębiu europejskiego bezrobocia. Polska jak na razie takim zagłębiem nie jest, chociaż wyprzedza średnią unijną. Jeśli by poszukać większej liczby analogii między Polską a Hiszpanią, to warto wspomnieć o potężnych wydatkach unijnych w twardą infrastrukturę, piekielnie drogą w utrzymaniu dodajmy. Brak silnej polityki przemysłowej i ukierunkowanie na politykę inwestycji zagranicznych to kolejne wspólne cechy obu krajów.

 

Możemy być pewni co do jeszcze jednej sprawy – praca tymczasowa jest efektem, a nie przyczyną.Być może idziemy już dobrze wydeptaną ścieżką, tylko ligę piłkarską mamy na innym poziomie.

Zostaw odpowiedź