fbpx

Praca w domu, czy dom w pracy?

Pod tym wiele mówiącym tytułem Microsoft zaprezentował badanie pokazujące jak bardzo zmienia się postrzeganie czasu prywatnego oraz czasu zawodowego. Niegdyś, w społeczeństwie przemysłowym oba kontynuua były wyraźnie rozdzielone. Ów podział wspierała technologia – nieporęczna, tym samym niemożliwa do zabrania do domu.

Czasy się jednak zmieniają i dziś nosimy narzędzia pracy w kieszeni nawet w dni wolne od pracy. Co z tego wynika?

 

 

Przede wszystkim, posiadanie przy sobie narzędzi pracy umożliwia bieżące odnotowywanie pomysłów zawodowych. Ponieważ według badania Microsoftu, te częściej pojawiają się w domu niż w pracy! (26 do 14 procent dla domu). W biurze pojawiają się równie często, co w drodze do pracy. Aż 10 procent pomysłów zawodowych pojawia się we śnie – to świadczy o wielkiej motywacji pracowników! Naturalnie, najmniej pomysłów pojawia się w trakcie spotkań, czyli burz mózgów.

 

pomysly-zawodowe

 

Jak widać poniżej, technologia dostępna w każdym momencie dnia wydaje się być niezbędna dla nowoczesnego pracownika.

 

pomysly-zawodowe2

 

Z drugiej strony, każdy z nas załatwia prywatne sprawy w czasie służbowym. To naturalna kolej rzeczy, dodajmy, że zazwyczaj korzystna dla pracodawcy. 10 minutowy telefon to lepsze rozwiązanie niż zwalnianie się na kilka godzin z pracy lub branie urlopu. Blisko połowa z badanych stwierdziła, że korzysta z bankowości internetowej, ale de facto możemy stwierdzić, że wynika to z robienia zakupów. Chociaż oficjalnie przyznaje się do tego tylko co czwarty badany. Wśród czynności prywatnych są także takie, które ewidentnie zasługują na potępienie np. granie online. Trudno w tym wypadku mówić o jednorazowej czynności, której wykonanie konieczne jest w godzinach pracy urzędów lub innych firm. Podobnie ma się sprawa z szukaniem miejsc na wakacyjny wyjazd. To zwykłe uchylanie się od obowiązków zawodowych.

prywatnie-w-czasie-pracy

prywatnie-w-czasie-pracy2

Wybrane statystyki wynikające z badania:

· 26 proc. osób biorących udział w badaniu przyznało, że ich najlepsze pomysły dotyczące kwestii zawodowych pojawiły się, kiedy przebywali w domu.

· 49 proc. respondentów przyznaje się otwarcie do korzystania z bankowości on-line w czasie pracy, a 26 proc. osób robi w tym czasie zakupy przez Internet.

· 53 proc. menedżerów aprobuje załatwianie prywatnych spraw w pracy, o ile nie koliduje to w żaden sposób z realizacją ich zadań służbowych.

· 55 proc. otwarcie przyznaje, że technologie mobilne pozwalają nie tylko oszczędzać czas, ale także wpływają na ich produktywność.

Niestety, Microsoft nie zdecydował się ujawnić metodologicznych szczegółów badania.

 

Zostaw odpowiedź