fbpx

Prawo jest zbyt duże dla ludzi – pora na komputery

O roboprawnikach (robolawyers) postanowił napisać CNN Money, do którego dociera coraz więcej sygnałów z amerykańskich kancelarii prawnych. Te zaczynają coraz powszechniej stosować zaawansowane algorytmy do analizy materiałów i dokumentów dowodowych.

W USA odsetek spraw, w których komputery maczają palce może sięgać nawet 5%.

 

Coraz większa liczba firm prawniczych w USA ma poważny problem z przetwarzaniem ogromnych ilości materiału dowodowego. Rosnąca liczba mediów cyfrowych, a wraz z nimi aktywności jak e-maile, smsy, czaty, przeglądanie stron etc spowodowały, że żaden człowiek nie jest w stanie przeanalizować tych danych w rozsądnym czasie pod kątem zebrania odpowiednich dowodów na potrzeby rozprawy sądowej.

 

Droga do legalnego używania tego typu rozwiązań jest już otwarta w USA od 2012 roku, kiedy to jeden z sądów federalnych dopuścił materiał dowodowy zdobyty dzięki analizie wykonanej przez tzw silnik predyktywny. Moment, w którym tego typu rozwiązania wypływają na szerokie wody nie jest przypadkowy.

 

Według Amerykańskiej Izby Handlowej (United States Chamber of Commerce) tak przytłaczająca ilość danych została w 90% wygenerowana raptem w ciągu 2 ostatnich lat! Jest więc to nagląca potrzeba, a nie kolejny wymysł zmanierowanych kreatorów baniek internetowych.

 

Warto w tym miejscu przywołać nieco zapomnianego teoretyka społeczeństwa informacyjnego, Jamesa Benigera, który w swoim najważniejszym dziele „Control Revolution” postawił sensacyjna hipotezę, która wyprzedziła jego czasy o dobre 20-30 lat. Otóż Beniger zwrócił uwagę na fakt, że obieg informacyjny istniał w ziemskim ekosystemie od zawsze, chociażby pod postacią DNA. Ale nauczyliśmy się odkrywać go odkrywać stosunkowo niedawno. Równolegle uczymy się kontrolować zjawiska (społeczne, ekologiczne, gospodarcze) za jego pomocą i jest to miara naszego postępu społecznego. Im więcej informacji, tym więcej analizy i kontroli owej informacji oraz kontroli za pomocą tejże informacji.

 

Wygląda na to, że czeka nas nieuniknione lub nie czeka nas nic.

Zostaw odpowiedź