fbpx

PrestaShop – Benjamin Teszner, wywiad cz.2

Część druga wywiadu z Benjaminem Tesznerem – Dyrektorem Generalnym PrestaShop, globalnego lidera rozwiązań e-commerce dostarczanych na licencji Open Source.

 Przeczytaj część pierwszą wywiadu.

 

8. W ubiegłym roku postawiliście na rozwój PrestaShop w Polsce – dlaczego i co z tego wynikło?

 

Benjamin Teszner: Polska jest państwem dla nas kluczowym, szczególnie dynamicznym w sektorze e-commerce – przy 25-procentowym wzroście liczby osób kupujących przez Internet w 2013 roku oraz z dużymi możliwościami rozwoju, gdyż tylko 70% polskich domów ma dostęp do Internetu.

W 2012 roku zanotowano 24-procentowy wzrost w wydatkach Polaków przez Internet. Na dziś około 10 000 sklepów internetowych w Polsce używa PrestaShop, co stanowi połowę polskiego rynku. Naszym celem jest kontynuowanie tego wzrostu. Polska społeczność internetowa jest również bardzo aktywna i wielu programistów przyczynia się do ulepszania naszego oprogramowania każdego dnia.

 

9. W jaki sposób działania PrestaShop wpływają na zmiany e-commerce na rynkach Europy?

 

Benjamin Teszner: Ponad 120 000 sklepów internetowych w Europie używa PrestaShop, stanowiąc 22% europejskiego rynku e-commerce (w Europie zarejestrowanych jest 550 000 sklepów internetowych). W rezultacie PrestaShop ma wpływ na cały europejski krajobraz e-commerce. Dzieje się tak dlatego, że jest to darmowe i proste w użyciu oprogramowanie. Używanie PrestaShop pozwala na rozwinięcie handlu międzynarodowego, dzięki możliwości wyświetlania sklepu internetowego w kilku językach oraz przy zastosowaniu stawek podatku VAT obowiązujących w danym momencie w różnych krajach europejskich.

Ponadto, będąc oprogramowaniem o otwartym kodzie źródłowym (open source), PrestaShop jest silnym czynnikiem napędzającym innowacyjność technologiczną w europejskim sektorze e-commerce, gdyż wielu programistów i współautorów oprogramowania przyczynia się codziennie do ulepszania PrestaShop.

To wszystko prowadzi do jednego wniosku: nasze oprogramowanie jest silnym czynnikiem rozwoju gospodarczego oraz wzrostu zatrudnienia. Szacujemy, że PrestaShop przyczyniło się bezpośrednio do utworzenia około 250 000 stanowisk pracy na całym świecie. Dla przykładu, współautor dodatków Addons zarabia średnio 2 000 Euro na każdym module, który stworzył.

 

10. W najnowszej wersji PrestaShop 1.6 widzę sporo innowacji, zarówno w technologii, jak i projektowaniu graficznym – jakie wytyczne przyświecały powstawaniu nowej wersji oprogramowania?

 

Benjamin Teszner: Jak zawsze – tę nową wersję stworzyliśmy przede wszystkim z myślą o handlowcach używających PrestaShop. Pracowaliśmy ręka w rękę z naszymi użytkownikami w celu ulepszenia najnowszej wersji, aby była jeszcze łatwiejsza w użyciu. Nowa wersja 1.6 zawiera zupełnie nowy Back-Office o całkowicie elastycznym designie, tak aby można jej było używać zarówno na komputerze stacjonarnym, telefonie komórkowym, jak i na tablecie. Nowy panel administracyjny daje handlowcom wgląd w ogólny zarys biznesu, jak również w mierniki sprzedaży i aktywności w czasie rzeczywistym. Wyświetlane są wskaźniki wydajności KPI, których celem jest przyczynienie się do jeszcze większego sukcesu handlowców: każdy wskaźnik KPI powiązany jest z działaniem, które może doprowadzić do lepszej wydajności.

Pomagamy handlowcom opanować oprogramowanie oraz nadzorować swoją działalność (w Back-Office’ie) podczas ulepszania doświadczeń z zakupów klientów (we Front-Office’ie) za pomocą:

– centrum powiadomień odpowiedzialnego za szybszy czas reakcji;
– nowego Front-Office’u;
– nowego designu zoptymalizowanego dla oprogramowania urządzeń przenośnych oraz pełnego innowacyjnych funkcji;
– ulepszonego wyświetlania produktów;
– eleganckiego i intuicyjnego koszyka zakupów, który przyczynia się do zwiększenia współczynnika konwersji.

 

11. Kiedy nastąpi oficjalne wydanie PrestaShop 1.6?

 

Benjamin Teszner: Wypuszczenie pierwszej stabilnej wersji 1.6 zaplanowane zostało na koniec marca 2014 roku. Wersja beta zostanie wydana pod koniec stycznia, tak abyśmy mogli zebrać opinie użytkowników i przygotować wersję końcową, która będzie jak zwykle dostępna za darmo.

 
Dziękuję za rozmowę.

 

źródło: mensis.pl nr 27

Zostaw odpowiedź