fbpx

Prezes NBP: banki mają problem z etyką

Podczas Forum Światowego w niecodziennie ostrych i zdaniem przedstawicieli banków skrajnie niesprawiedliwych słowach prof. Marek Belka, Prezes Narodowego Banku Polskiego postanowił poddać mocnej krytyce zachowania bankowców.

Były minister finansów mówił o braku etyki, zaś bankowcy odparowali – jaka etyka, przecież wszystko jest zgodnie z prawem?

 

Całą sprawę, w tym anonimowe komentarze bankowców przybliżył portal Natemat.pl. Prezes NBP napiętnował polskich bankowców krytykując zarówno kredyty mieszkaniowe w obcych walutach, jak i polisolokaty, o których ostatnio jest bardzo głośno. W ostatnich miesiącach nie trzeba szczególnie się przysłuchiwać, aby usłyszeć w mediach wiele głosów niezadowolonych z polisolokat klientów.

 

Do tego Belka nie żałował razów za omijanie 19% podatku od dochodów kapitałowych, popularnie zwanego podatkiem Belki. Omijanie tego podatku Belka nazwał „kpiną z Państwa”, w której bankowcy bezczelnie uczestniczyli.

 

Dziennikarz Natemat.pl próbował uzyskać komentarze od przedstawicieli banków, ale oficjalnie tylko dwa z nich odniosły się do zarzutów Prezesa NBP konstatując, że nie posiadały w swojej ofercie krytykowanych przez prof. Belkę narzędzi finansowych. Reszta oficjalnie nie chciała zabrać głosu, ale wśród nieoficjalnych wypowiedzi przebijał się żal i poczucie skrzywdzenia.

 

Przedstawiciele banków podkreślali, że „każdy bank bez problemu obaliłby tezy profesora, tylko się to nie opłaca”. Ich argumentacja jest prosta – wszystko co robiły, było zgodne z prawem, a więc etyczne.

 

I w tym miejscu następuje zasadniczy rozłam między Prezesem NBP a prywatnym sektorem bankowym. Bankowcy interpretują etykę, jako prawo finansowe, zaś prof. Belka wyraźnie i dosadnie stwierdza – omijanie intencji prawodawcy, ale bez łamania przepisów jest równie nieetyczne, jak łamanie samego prawa.

Zostaw odpowiedź