fbpx

Product placement w 2013 blisko 1 miliarda złotych

Pentagon Research zaprezentował wyniki rocznej analizy rynku reklamy typu product placement w Polsce. W badaniu uwzględniono programy informacyjne, rozrywkowe, telewizje śniadaniowe oraz seriale wyemitowane w stacjach TVP1, TVP2, POLSAT oraz TVN.

Monitorowano ekspozycje marek widocznych przez co najmniej przez jedną sekundę, nie zwracając przy tym uwagi na informacje wydawcy o potencjalnym lokowaniu w danej audycji.

 

Innymi słowy, analiza nie należy do pobieżnych i bierze pod uwagę wszelki możliwości lokowania produktów – zarówno te opłacone, jak i mniej lub bardziej „przypadkowe”. Ogółem, całość zrealizowanych usług w 2013 roku wyceniono na kwotę ponad 850 milionów złotych.

 

Jeśli chodzi o miesięczny rozkład reklamy product placement w telewizji to podąża ona śladem widza. Wszystko odbywa się zgodnie z powszechnie znanymi trendami – reklama zamiera podczas wakacji, aby następnie intensywnie rozkwitać w jesiennej ramówce, kiedy to deszczowa niepogoda skutecznie zachęca do korzystania z uroków szklanego ekranu.

 

 

Najczęściej korzystano z możliwości scenograficznych (tzw użycie bierne) – w 48% wypadków. W 41% wypadków to aktor używał produktu danej marki (tzw użycie czynne), zaś najmniej, bo 11% reklamy zrealizowano poprzez klasyczną informację, czyli ekspozycję logotypów oraz nazw marek i firm.

 

 

Pora na najlepszą część, czyli marki, które były najczęściej lokowane w ubiegłym roku. W zestawieniu zdecydowanie dominuje sektor żywności z Kamisem i Prymatem na czele. Wysoko jest także Fakt Gazeta Codzienna. W zestawieniu znalazł się także jeden operator komórkowy – Plus GSM, oraz co zaskakujące – Makro Cash & Carry. Szczegóły poniżej.

 

Zostaw odpowiedź