fbpx

Product Placement w styczniu – 12,7 mln zł

Czas reklamowy, przeznaczony na ekspozycje produktów i marek w telewizjach śniadaniowych, serialach i programach rozrywkowych był wart w styczniu 12,7 mln zł.

Marki, które eksponowane były najdłużej to Solidarność (słodycze) – 28 minut, Play – 28 minut, Jacobs – 19 minut. Pod względem wartości natomiast – Solidarność, Prymat, radio Złote Przeboje. Najwięcej czasu lokowaniu produktów poświęcono w stacji TVP2, a najmniej w Polsacie.

Najintensywniej reklamowana była żywność, wydawnictwa oraz produkty i usługi telekomunikacyjne. 40% wartości stanowiły ekspozycje w charakterze scenografii, 53% używane przez aktorów lub prowadzących program (aktywne). Ponadto informacja o produktach w postaci logotypów lub napisów pojawiała się pod koniec programów.

Badanie zostało przeprowadzone przez Pentagon Research w dniach 1-31 stycznia 2013 w pasmie 24h w stacjach TVP1, TVP2, TVN, POLSAT. Zbadano emisje premierowe wraz z powtórkami. W tym okresie zanotowano wystąpienie 289 marek, o łącznej długości na wizji 6,2 godziny. Ekspozycje pokazane zostały w 70 programach telewizyjnych. Najczęściej marki eksponowane były w pasmie między 8 a 16 oraz wieczornym (godz. 21, 22).

Przedmiotem monitoringu były wszelkie ekspozycje produktów i marek widoczne na wizji co najmniej przez jedną sekundę i mające cechy przekazu reklamowego. Określona została marka produktu, kontekst użycia, długość ekspozycji na wizji, program, w którym produkt został wyeksponowany oraz wyliczona została wartość mediowa przekazu. Badanie ma charakter ciągły.

Zostaw odpowiedź