fbpx

Ranking e-sklepów Ceneo 2014

W kilkanaście lat od momentu, kiedy wystartował w Polsce pierwszy sklep internetowy, rzeczywistość polskiego e-handlu zmieniła się nie do poznania.

Obecnie 96 proc. użytkowników sieci deklaruje, że korzysta z oferty sklepów internetowych, a połowa spośród e-kupujących uważa zakupy w internecie za równie bezpieczne co tradycyjne.

Jeszcze 9 lat temu korzystanie z usług e-sprzedawców deklarowało 35 proc. użytkowników sieci. Dzisiaj proporcje uległy całkowitemu odwróceniu i tylko czterech na stu internautów nigdy niczego nie kupiło za jej pośrednictwem. Z badania TNS Polska dla serwisu Ceneo.pl wynika, że 25 proc. Polaków korzysta z oferty sklepów online bardzo często, bo kilka razy w miesiącu. Co piąty e-konsument kupuje w internecie raz w miesiącu, a ponad połowa kilka razy w roku lub rzadziej.


 
Najwięcej e-konsumentów jest wśród osób poniżej trzydziestego roku życia – w tej grupie niemal każdy robi zakupy przez internet, a 60 proc. dokonuje takich transakcji co najmniej raz w miesiącu. Jednak zanim handel internetowy w Polsce osiągnął swoją obecną pozycję, musiał przezwyciężyć dwie największe bariery: technologiczną i psychologiczną. Jak zaznacza Joanna Bilińska z Ceneo:

Intensywny rozwój rynku e-commerce nastąpił dopiero w momencie upowszechnienia się internetu. I chociaż dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, to jeszcze kilkanaście lat temu tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na luksus niczym nieograniczanego dostępu do sieci. Zaufanie budowane latami procentuje teraz, kiedy trzech na czterech kupujących deklaruje wielokrotny powrót do tego samego sklepu internetowego. Dużą rolę odgrywają też rekomendacje, które budują wiarygodność sprzedającego, pod warunkiem, że pochodzą z pewnego źródła

 
Tegoroczny ranking ranking Ceneo powstał na podstawie miliona ankiet wypełnionych przez użytkowników między styczniem, a grudniem 2013 roku. Sklepy zostały podzielone na 6 kategorii, wśród których zwycięzcami zostali:

  • Elektronika użytkowa – hurt.com.pl;
  • Motoryzacja – strefakierowcy.pl;
  • Multimedia – weltbild.pl;
  • Styl życia – zooexpress.pl;
  • Świat komputerów i gier – proline.pl;
  • Zdrowie i uroda – perfumeria.pl

 
Już w poniedziałek na łamach Mensis.pl szczegółowa analiza raportu Ceneo!

Zostaw odpowiedź